דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > מומביי, הודו
אודות המשלחת למומביי

מסע אל המורשת  מומביי, הודו - חלק 2

בפברואר 2007 יצאה משלחת של 28 סטודנטים, במסגרת פרויקט "מסע אל המורשת"  של מרכז זלמן שזר במימון קרן אבי חי, לתעד אתרים יהודיים במומביי (בומביי) ובסביבתה הקרובה.

מבין שתי הקהילות הקיימות במומביי, קהילת בני-ישראל וקהילת היהודים הבגדדים, בחרו חברי המשלחת להתמקד בעבודתם בתיעוד קהילת בני-ישראל, שהיא הקהילה הגדולה מבין השתיים. המשלחת התחלקה למספר קבוצות עבודה קטנות והתפזרה על פני כמה יעדים שונים:

במומביי ערכו הסטודנטים ראיונות אישיים עם חלק מחברי הקהילה היהודית. הסטודנטים ניסו ללמוד ולעמוד על ייחודה של קהילת בני-ישראל במומביי ועל אופייה של מערכת היחסים המיוחדת של קהילה זו עם סביבתה. לקבוצת הראיונות במומביי נוספה קבוצה שנייה שעסקה בתיעוד ארכיטקטוני ומיפוי בתי הכנסת של קהילת בני-ישראל במומביי, מתוך ניסיון לעמוד על תהליכים אורבניים, דמוגרפיים ותרבותיים שעברו על הקהילה במאת השנים האחרונות.

בטהאנה - עיר הלווין הגדולה של מומביי, בה חיים רוב חברי הקהילה - עסקו הסטודנטים בתיעוד ומיפוי בית הקברות היהודי ובתיעוד בית הכנסת. כמו כן נערכו ראיונות אישיים עם חלק ניכר מחברי הקהילה היהודית ועם הקשישים בבית האבות הייחודי הפועל במקום.

שתי קבוצות נוספות תיעדו את בתי הכנסת והקהילות בעיירה פנואל, הסמוכה למומביי, וכן בכפרים אליבג ורוואדנדה השוכנים ממזרח למומביי בחבל הקונקאן. רובה של האוכלוסייה היהודית שחיה במקומות אלה היגר למומביי או עלה לארץ במהלך השנים ובתי הכנסת ובתי הקברות שבהם מוזנחים למדי.

ב-10 ביוני 2007 התקיים ערב עיון חגיגי של חברי המשלחת למומביי בבית אבי-חי בירושלים.
 


Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©