דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > קושיצה, סלובקיה > מאמרים - קושיצה > בית הכנסת הניאולוגי ברחוב מויזסובה - כרטיס תיעוד
בית הכנסת הניאולוגי ברחוב מויזסובה - כרטיס תיעוד

להורדת המאמר כקובץ PDF הכולל תמונות לחצו כאן

1. זיהוי האתר:
שם האתר: בית הכנסת הניאולוגי ברח' מויזסובה.
שמות וכינויים אחרים: בית התרבות של קושיצה, משכן התזמורת הפילהרמונית של סלובקיה
שנת ההקמה: 1926
ארכיטקט/מתכנן/מבצע: האדר' קוזמה לוידוביץ' מבודפשט, לבניית הפרויקט נבחרה חברת "האחים ברקני".
 
           
2. מיקום:
כתובת: Moyzesovej Ulici & Gresakovej Ulici
חלק ממתחם: כן / לא     
שם המתחם: מתחם הקהילה היהודית הרח' מויזסובה (לשעבר ביה"כ סטטוס קוו)
הבניין מיועד לשימורכן / לא -  הבניין מיועד לשימור כאולם קונצרטים, לא כבית כנסת.
 

3.
בעלות בהווה:
 בבעלות פרטית / בבעלות הקהילה היהודית / בבעלות העירייה / אחר


4.
טיפוס, ייעוד או שימוש:
טיפוס: מבנה ציבור / מבנה מגורים / מבנה דת
ייעוד המבנה: לא ידוע            
שימוש כיום: אולם קונצרטים
 

5.
מצב המבנה:
תקין / מוזנח / במצב של הרס מתקדם / מבנה מסוכן
מאוכלס / לא מאוכלס
 

6.
תיאור פיסי:
הקריטריון הראשי לתכנון האתר היה לחדש את כל הצומת מבחינה עירונית ולשלב בה את המבנים החדשים עם המבנים הישנים בצורה הרמונית. האדריכל קוזמה מיקם את ביה"כ הניאולוגי בחלקו המזרחי של המגרש וחיבר אותו בעזרת מסדרון למבנה ביה"ס תלמוד תורה, כך נוצרה חצר קטנה בין הבניינים. הקומפלקס כמכלול מבטא את הרוח המודרנית דרך המבנים, חומריהם מיקומם וסגנונם האדריכלי. גם יכולתו המיוחדת של האדריכל מתבטאת בפתרונות התכנוניים ובפרטי הפנים הייחודיים. בכניסה לביה"כ אכסדרה המובילה לתוך האולם. בחורף שימש חלל זה לתפילות ולצרכים דתיים אחרים.
 
הכניסות לגלריית הנשים מוקמו בשני הצדדים. בנוסף היו בחלל הכניסה עוד 3 חדרים קטנים.
אולם התפילה המרכזי הוא אובלי ובשל כך מקבל צורה של אודיטוריום מודרני. האולם הכיל כ-600 מקומות ישיבה לגברים ועוד כ- 500 מקומות ישיבה לנשים בקומת הגלרייה. הבמה היא במה אובאלית וממוקמת בכיוון מזרח. מעל הבמה האובאלית ניצב העוגב ומעליו – במרכז האולם – כיפה בגובה 37 מ' שמידותיה: 21 מ' X 24 מ'. בזכות כיפה זאת המבנה בלט למרחוק והיה דומיננטי ביותר בחלק המערבי של העיר. בתקופת בנייתו הושווה ביה"כ לבזיליקה של סנט סטפן בבודפשט בשל הפאר הרב שבו נבנה.
 
בשיפוצים שנערכו במבנה בשנות ה-60 נוספה כניסה גדולה שהודגשה ע"י פורטיקו גדול בעל עמודים בגובה 25 מ', בחזית המערבית הפונה לרח' מויזסובה. העמודים שהיו בחזית המזרחית הוחלפו בעמודים מאבן גרניט כחולה. בין העמודים מוקמו הכניסות הראשיות שנבנו גם הן מאותה אבן.
 
פרטים ייחודיים:
פנים המבנה היה מרשים ביותר ועוצב בצבעי כחול ולבן כיפת האבן עוטרה באבן כחולה מיוחדת שיצרה את תבליט האבן על גבי הכיפה והותאמה במיוחד לאולם בצבע האולטרה מרין שבו נצבעה ובסטוקו הלבן שיצר את צורת מגן הדוד. סמל המגן דוד כיסה כ- 2/3 מהתקרה.
 
כיפה זאת על עיטוריה עדיין קיימת אך מוסתרת ע"י 2 כיפות: כיפה עליונה וכיפה תחתונה שנבנו בשנות ה-60 לצורך התאמת המקום לאולם קונצרטים. לתוך הכיפה המקורית נקדחו חבלי מתכת שאוחזים את התקרה המשנית שנועדה לשפר את האקוסטיקה של אולם הקונצרטים. על הקירות מתחת לכיפה המקורית היו 6 חלונות שיכלו להיפתח והכילו וויטראז'ים מיוחדים שעוצבו ע"י האדריכל קוזמה. דוגמתם הכילה את סמלי 12 השבטים. מלאכת הוויטראז' נעשתה ע"י האמן קרול מג'ורוס מבודפשט. הוויטראז'ים נמצאים כיום במוזיאון היהודי בפראג.
 
קונסטרוקציית העץ של כיפת ביה"כ נבנתה מעץ אשורית אדום והכיפה עצמה צופתה בלוחות אבץ בצבעי שחור ואפור. בקצה העליון של הכיפה הוצב מגן דוד גדול.
מגן הדוד הוסר מעל הכיפה והוחלף בסמל של כלי מיתר בתקופה שבה שינו אותו הקומוניסטים והפכו אותו לבית תרבות ואולם קונצרטים. מגן הדוד ניצב כיום בבית הקברות היהודי לזכר קורבנות השואה.
 

7.
סיפור המבנה:
סגנון המודרניזם השפיע מאוד על האדריכל קוזמה כשהחל לתכנן את בית הכנסת הניאולוגי החדש ב-1924. ביה"כ נבנה בין השנים 1926-7 ושימש כבית כנסת עד למלחמת העולם השניה. ב- 1958 שינו הקומוניסטים את ייעודו של הבניין למרכז תרבות ואמנות. במסגרת השינויים נהרס בניין בית הכנסת הראשון של קושיצה (ביה"כ הסטטוס קוו) שהיה סמוך לביה"כ הניאולוגי. התכניות החדשות של בית התרבות נעשו ע"י האדר' Czihala והפרוייקט תוכנן ע"י סטודיו האדריכלים של שוורץ אנקס. כיום משמש ביה"כ כמשכן לתזמורת הפילהרמונית של סלובקיה.

 

כתב: רותם זאבי

דף הבית > קושיצה, סלובקיה > מאמרים - קושיצה > בית הכנסת הניאולוגי ברחוב מויזסובה - כרטיס תיעוד

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©