דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > קושיצה, סלובקיה > מאמרים - ברדיוב > בית הכנסת "קלויז דחברה ביקור חולים" בברדיוב
בית הכנסת "קלויז דחברה ביקור חולים" בברדיוב

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

רקע כללי
בית הכנסת עומד ברחוב קלשטורנה (Klastorna ulice) מספר 131, במה שהיה פעם שכונה יהודית בעיר. "קלויז" הוא בית כנסת שנבנה על ידי או עבור סוחרים ופועלים. שם בית כנסת זה משבח את מעלת ביקור החולים.

חזית בית הכנסת ביקור חולים

בניית בית הכנסת הושלמה בשנת 1929, והוא עוצב בסגנון ניאו-גותי. המבנה כולל אולם תפילה מרכזי, עזרת נשים וחדרים נוספים. על פי מר שפירא שימש החדר שמאחורי אולם התפילה כחדר תפילה לימי חול, ובאולם הגדול התפללו רק בשבתות וחגים. הרב התגורר בחדרים שמאחורי עזרת הנשים בקומה השנייה. הקלויז היה פתוח לתפילה וללימוד משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הלילה המאוחרות.

אחרי 1929 עברו צעירי הקהילה להתפלל בבית הכנסת ”ביקור חולים”, והזקנים נשארו בבית הכנסת הישן. למשפחתו של מר שפירא היו מקומות תפילה קנויים בשני בתי הכנסת. כיוון שמר שפירא גר ב"רחוב הארוך" היה לו נוח יותר להתפלל בבית המדרש, אך בשבתות וחגים התפללה משפחתו בבית הכנסת ”ביקור חולים”. כשהגיע אורח מחו"ל שיכול היה לשמש כחזן הוא הוזמן לבית הכנסת ”ביקור חולים”, שם קנו כרטיסים כדי לשמוע אותו. זה היה אירוע מרכזי, ואירועים מסוג זה נערכו רק ב"ביקור חולים" כיוון שהיה בית כנסת מודרני ומרכזי, בעוד שבבית כנסת אורתודוכסי מסורתי לא נהוג היה להזמין חזן מבחוץ.

כבית כנסת מודרני וחדש, שנועד לצעירים, היה הסידור הפנימי בו שונה מזה שבבית הכנסת הישן ובבית המדרש. גם בו עמדה הבימה במרכז, אך סידור הספסלים היה אורכי כך שכולם פנו לעבר ארון הקודש. בארצות אירופה הנוצריות בימי הביניים היתה התרבות בעיקרה אוראלית, עם דגש על דרשות בעל פה. בית הכנסת האשכנזי היה בתקופה זו ממוקד במרכז והקהל ישב כשפניו אל הבימה. לפעמים אפילו הארון היה נסתר מעיני חלק מהקהל, כיוון שהוסתר על ידי עמודים.

מסוף ימי הביניים ואילך השתנתה התרבות האירופית והפכה ליטראטית, ואיתה גם מבנה בית הכנסת שהתאים עצמו לדגש על הקריאה בטקסט. התאמה זו, מסוף המאה ה- 17 ואילך, גררה הבלטה גוברת והולכת של ארון הקודש ועריכת המושבים כשהם פונים אליו. יש להניח ששינוי סדר הישיבה היה קשור גם בגידול הדרגתי של הקהילה האשכנזית, שחייב תוספת מושבים במרכז הריק של בית הכנסת. ייתכן שגם בבית הכנסת ”ביקור חולים” זו היתה הסיבה לשינוי בסידור המושבים, כיוון שאולם התפילה אינו גדול במיוחד. בכל אופן סידור זה נתפש כמודרני יותר מהסידור הקודם וכעונה לטעם הצעיר.

בזמן המלחמה חיה בבניין בית הכנסת אישה נוצריה, שחסמה את החלונות בלבנים כדי להסתיר את מראה בית הכנסת מבפנים. היא סירבה לתת לחיילים הסלובקים להיכנס למבנה, וכך נותר בית כנסת זה היחיד בעיר שלא חולל.

תיעוד מילולי פנים
אולם התפילה הוא מלבני וגבוה מאוד. עזרת הנשים בנויה כמרפסת לאורך הקירות הצפוני והמערבי, ויוצרת תקרה נמוכה לאורכם.

בקיר המזרחי ישנם שני חלונות גותיים מאורכים, ביניהם עומד ארון הקודש. הארון עשוי עץ ולו קווי מתאר ברוקיים פשוטים. עיטור הארון, שני אריות הנושאים את לוחות הברית תחת כתר תורה, נגנב. כשנמצא הועבר לברטיסלבה להערכה ומאז לא הוחזר לבית הכנסת. מבפנים מחולק הארון לשניים על ידי מדף. לארון פרוכת חיצונית מקטיפה חומה שבשוליה אמרת זהב. במרכז רקום סרט בצורת מגן דוד ומעליו הכתובת "כתר תורה". הפרוכת הפנימית רקומה צהוב על רקע כחול. משני צידי הארון עמודי עץ בעלי כותרות מוזהבות. אל הארון עולים בחמש מדרגות עץ.
מעל ארון הקודש מופיעה על הקיר הכתובת "פתחו לי שערי צדק" בצבע כהה על רקע כתום. מתחתיה דגם מעגלים צהובים על רקע כחול. משני צידי החלונות ציור של וילונות מוסטים.
משני צידי הארון, תחת החלונות, ספסלי עץ הפונים כלפי החדר. בכל צד ארבעה מושבים מתקפלים. לכל מושב ראש עץ בצורת שלושה חצאי עיגול, ומולם שורת סטנדרים עם מגרות אישיות.

הבימה ריבועית, עשויה עץ. היא ממוקמת במרכז האולם, ומובילות אליה שתי מדרגות עץ מצד צפון ומצד דרום. הבימה מוקפת סורג מתכת בדגם צמחית שמעליו מעקה עץ. בצידה המערבי עומד ספסל עץ מלבני ולצידיו שני שרפרפים בצורת רבע עיגול ובהם שני חורים. דוכן הקריאה עשוי עץ ומכוסה מפת קטיפה בצבע בורדו רקומה מסביב בפרחים מוזהבים.

ספסלי הישיבה מעץ, פונים כולם לארון הקודש ומסודרים בשלושה טורים ובשמונה שורות. הבימה ממוקמת במרכז הטור האמצעי. הטור המרכזי ברוחב ארבעה מושבים, שני הטורים הצדדיים ברוחב שניים. לפני כל מושב מדף להנחת ספר התפילה.

הקירות הדרומי, הצפוני והמערבי מטוייחים עד גובה עזרת הנשים בדגם שיש. גדר עזרת הנשים הפונה כלפי האולם וחלקו העליון של הקיר הדרומי מעוטרים בדגם ריבועים בכחול ובירוק.

על הקיר הדרומי קבוע לוח זכרון לבוני בית הכנסת, ועליו הכתובת:

למזכרת נצח
מנהלי חברת בקור חולים דק"ק ברדיוב יצ"ו אשר
נוסדה בשנת תרנ"ג לפ"ק הרבה שנים לא היתה דירתם קבע מסבות
חרבת ביתם והמלחמה הנוראה עד אשר באו הנרשמים
מטה ובראשם נשיא החברה הרבני הנדיב
מוה"ר חיים אברהם מר' משה הלוי זעלמאנאוויטש נ"י.
והם לא נחו עד אשר עלה בידם בעזה"י לקנות ולבנות הבית הזה
ותשלם המלאכה בחודש ניסן שנת תרפ"ט לפ"ק
אלה שמות האנשים הנדיבים וחברי ועד החברה אשר עסקו נדבה
טרחו ועמלו במלאכת הקודש יזכר שמם לדור אחרון
ה"ר שמעון ב"ר צבי יהודה שלאמאוויטש
גבאי ומנהל הבנין
ה"ר יעקב ב"ר ישראל שיטצער
גזבר ומנהל הבנין
ה"ר יעקב ב"ר ישראל יהודה פודעם
מנהל הבנין
ה"ר אלעזר ליפא ב"ר משה קאניזשאי
מזכיר
ה"ר אלעזר בהרב מו"ה שמעון שעהנפעלד
רואה חשבון

 הר יצחק מנחם ב"ר יוסף מרדכי
ראטמאן סגן
ה"ר אריה ליבוש ב"ר נפתלי צבי
פריעדמאן
ה"ר יקותיאל קויפמאן ב"ר קלונימוס
קעמפלער
ה"ר נחמן ב"ר משה שמואל הלוי
שווארץ
ה"ר ישעיהו ב"ר דוד טעביל
הכן האך
ה"ר ישעיהו ב"ר אריה
יאזעפאוויטש
ה"ר חיים אליהו ב"ר יצחק
קויפמאן
ה"ר ד"ר יצחק ב"ר חיים אליהו
קויפמאן
ה"ר אברהם ב"ר שמעון
אמסטער
ה"ר שמחה בר יהודה אריה
ויעזענבערגער
ה"ר צבי יחזקאל ב"ר יקותיאל
ריעמער
ה"ר יהושע צבי ב"ר אהרון הכהן קארנפעלד
 

נעשה ע"י פנחס אברא הא מאוויטש

על הקירות הצפוני והדרומי תלויים שלטים עם תפילות ועם הנחיות בנוגע להתנהגות בבית הכנסת בשעת התפילה.

תקרת האולם מעוטרת בדגמים צמחיים במסגרות גיאומטריות בכחול, ירוק וחום בגוונים שונים. התקרה הנוצרת מרצפת עזרת הנשים מעוטרת בדגמים צמחיים וגיאומטריים בירוק, כחול, חום ותכלת.

בקיר המערבי קבועה דלת המובילה לחדר אחורי גדול ומלבני ששימש לתפילה בימי חול. בחזיתו המערבית שני חלונות גדולים פונים לחצר. בחזיתו הצפונית דלת גדולה. על הקיר הדרומי תלויים שלטים דוגמת אלה שבאולם התפילה.

עזרת נשים
בקיר המזרחי של עזרת הנשים קבוע חלון גותי.
מעקה העזרה לא מגיע עד התקרה. הוא מחולק לשלושה על ידי עמודים, כך שבין כל שני עמודים נפתחים ארבעה חלונות כלפי האולם. פה ושם על המעקה תלויות קופות צדקה לרבי מאיר בעל הנס. לאורך העזרה מסודרים ספסלי ישיבה הפונים כולם כלפי מזרח. עיטור התקרה זהה לעיטור תקרת האולם שיוצרת עזרת הנשים. עיטור הקירות נעשה בפסי רוחב בחום בהיר ולבן לסירוגין, עם דגם גיאומרי עדין בתכלת. דלת קטנה בפינה הצפון-מערבית של העזרה מובילה לעליית הגג.

הכניסה אל אולם התפילה נעשית דרך דלת הכניסה הראשית אל מבואה צרה מסוידת לבן. בערך באמצע המסדרון נמצאת דלת הכניסה אל אולם התפילה, ומולה עולה גרם המדרגות אל עזרת הנשים. מתחת לגרם המדרגות כניסה ובה גרם מדרגות היורד למחסן / מרתף.
בהמשך המסדרון כניסה לחדר נוסף. בקירו המערבי יציאה לחצר וחלון, ובקירו הצפוני דלת כניסה לחדר התפילה האחורי של אולם התפילה.

תיעוד מילולי חוץ
חזית בית הכנסת מחולקת לאורכה לשניים, חלק ימני שרוחבו כשליש מהחזית וחלק שמאלי שרוחבו כשני שליש. החלק הימני מחולק לשתי קומות – בקומה התחתונה דלת מלבנית ובקומה העליונה חלון עזרת הנשים. שתי הקומות נפרדות בכרכוב. בחלק הרחב השמאלי של החזית שני חלונות גבוהים, צרים, מסודרים באופן סימטרי. שלושת החלונות הם חלונות גותיים, צרים וארוכים, ובראשם קשת מחודדת. החלק העליון של שלושת החלונות מגיע לאותו גובה. שני החלונות השמאליים יורדים עד אמצע גובה הדלת שבקומה הראשונה.

הבניין כולו עשוי לבנים, מטוייח בלבן. חלקה הימני של החזית מעוטר עיטור אבן לאורך שוליו הימני והשמאלי. אבני העיטור מסודרות ברוחב משתנה לסירוגין ויוצרות מעין שיניות. בחלק התחתון העיטור מעובד באופן גס, מתחיל מלמעלה ותופס כשני שליש מגובה הקומה (השליש התחתון חלק). בחלק העליון העיטור חלק ורץ לכל הגובה. החלק השמאלי של החזית חלק לגמרי. בראש הבניין, בין שתי הקשתות של החלונות השמאליים ישנה כתובת באותיות שחורות מרובעות:

הבניין הוא הגבוה ביותר ברחוב. גובה הבניינים השכנים כגובה הקומה הראשונה של ביה"כ וגגותיהם מגיעים פחות או יותר לאמצע הקומה השנייה. כל בנייני הרחוב צבעוניים. חלונותיהם מלבניים.
 

כתבו: צפרה זיו, לי פיניש, לילך צ'לנוב, דניאל הורוביץ ודותן גורן.

דף הבית > קושיצה, סלובקיה > מאמרים - ברדיוב > בית הכנסת "קלויז דחברה ביקור חולים" בברדיוב

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©