דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > מורביה, צ'כיה > מאמרים -ניקלשבורג/מיקולוב > בית הקברות היהודי בניקלשבורג
בית הקברות היהודי בניקלשבורג

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

מבוא
בית הקברות היהודי בניקלשבורג הוא בית הקברות היהודי המרכזי במורביה; הוא שני בגודלו ובחשיבותו בצ'כיה רק לבית העלמין היהודי בפראג. בבית הקברות כ- 4000 קברים ועוד אלפי אבני מצבות המשמשות בשימוש משני לבניית קירות תמך.

המצבות העתיקות ביותר שתועדו עד כה במקום הן מהמחצית הראשונה של המאה ה- 17. בחלקו העתיק של בית הקברות נמצאת "גבעת הרבנים", בה נקברו במשך השנים גדולי הדור ובני משפחותיהם. בין האישים הקבורים במקום: רב המדינה ומחבר ספר התשובות "צמח צדק", ר' מנחם מענדל קרוכמל (נפ' תר"א, 1761), ר' שמואל שמעלקה הורוויץ שהיה ממייסדי החסידות במרכז אירופה (נפ' תקל"ח, 1778) ור' מרדכי בנעט, אשר יחד עם החת"ם סופר הקים את תנועת האורתודוכסיה היהודית במרכז אירופה (נפ' תקפ"ט, 1829).

ניתן להבחין בבית הקברות בחלוקה לחלקות נוספות, כגון חלקות לקבורת ילדים וחלקות קבורה משפחתיות, הנפוצות מאוד בבית הקברות.

הקבר האחרון בבית העלמין בניקלשבורג הוא קבר אחים מחודש אפריל 1945, בו נקברו 21 פליטים יהודיים מהונגריה, שנטבחו ע"י תושבי המקום.

בעבודתינו התמקדנו בתיעוד החלקות העתיקות של בית הקברות, תיעוד אשר החל עוד לפני בואנו ע"י המוזיאון המקומי וקבוצת תושבים.

מפת בית הקברות, ששורטטה במקור על יד החברה הקדישא המקומית והתלוותה לרשימת האנשים הקבורים בבית הקברות ("ספר החברה קדישא"), נעלמה יחד עם ספריית המוזיאון היהודי במהלך מלחמת העולם השנייה. כמה עותקים של רשימת הקבורים (Grunbuch fur den Friedhof der Israelitengemeiude Nikolsburg), שנכתבה במקור בשנת 1898, שרדו את השואה.

כיוון שתיעדנו את החלקות העתיקות של בית הקברות, עלה בידינו לשחזר את מפת בית הקברות. אנו מקווים שמפה זו תשמש נאמנה את הבאים אחרינו. עותק מהמפה הועבר למוזיאון המקומי.

לצפייה בפוסטר שהוצג לסיכום פרויקט תיעוד בית הקברות בקיץ 2004, לחצו כאן.
הפוסטר כולל -
מימין: המפה המשוחזרת המציגה את מספרי החלקות והשורות. במרכז  – חלקה 6 בה נמצאת גבעת הרבנים וקברו של ר' מרדכי בנעט. מצד שמאל למעלה: כריכת רשימת החברה קדישא משנת 1898, אותה משלימה המפה. מתחתיה – קובצי תמונות היסטוריות של בית הקברות ולצידן תמונות עכשוויות. ההשוואה ביניהן סיפקה חלק מהמפתחות לשחזור המפה.

החברה קדישא דק"ק (=קהילת קודש) ניקלשבורג
החברה קדישא הייתה אחד ממוסדות הקהילה הראשיים. בהנהלתה ישבו עשירי הקהילה ונכבדיה, והחברות בה נחשבה ככבוד גדול. יש עדויות לקיומה של חברה קדישא מסודרת עם תקנות קבועות החל משנת 1650.

אנשי החברה קדישא נקראו "קברנים" והיו להם זכויות מיוחדות. תפקידה העיקרי של החברה היה לדאוג לסידורים ולתיקונים בבית העלמין. בבית הקברות בניקלשבורג הוקצו איזורים מיוחדים לקבורת קברנים ("קברנים פלאץ"), לרבנים ("גבעת הרבנים"), לקדושים, ולנפלים.

תחת פיקוחה של החברה הוקמה גם חברת "גמילות חסדים" שעסקה במתן קצבאות והלוואת לנזקקים, בטיפול בחולים ובתמיכה כספית במפעלי הקהילה. בשנת תקפ"ד (1824), בהסכמת רב המדינה, הר' מרדכי בנעט, נדפס בעיר ספר "מעבר יבוק", שם נאספו מנהגי ניקלשבורג השייכים לגסיסה, לטהרת המת ולקבורתו.

 

תיעוד מילולי של בית הקברות
אל בית הקברות היהודי של ניקלשבורג, השוכן במבואותיה הצפון-מערביים של העיירה, עולים בשביל תלול. הוא ממוקם בשיפוליה של גבעה, שבראשה שרידי מבצר עתיק, הצופה מגבוה על העיירה וסביבותיה. בית העלמין מוקף חומת אבן גבוהה, שמעברה המערבי שוכן בית העלמין הנוצרי. בסמוך לשער ניצב בית ההלוויות המפואר, אשר נבנה בתחילת המאה ה-20 על ידי האדריכל היהודי הווינאי מקס פליישר.

משער בית הקברות עולה השביל בתלילות כלפי ראש הגבעה. כבר בכניסה ניתן להבחין בכמה מהתופעות המסקרנות המאפיינות את בית העלמין: לאורך השביל, לשמאלו, מיתמר קיר גבוה, התומך את מורד הגבעה. הקיר בנוי ממאות ואולי מאלפי מצבות ישנות שכובות זו על גבי זו, כמעין ארכיון עלום ומסתורי הצופן את סודותיו העתיקים של המקום.

גם לימינו של השביל בנוי קיר מצבות, אך כאן עומדות המצבות זו לצד זו כשפניהן לכוון השביל, כך שבאי המקום יכולים לראות ולפענח את הכתוב. קיר זה תומך בחלקת קברים קטנה, המתפרסת בין השביל לבין החומה המזרחית.

השביל עולה ברווח שבין קירות המצבות, אך רווח זה צופן גם מתח רב בין הקיר הגבוה של מצבות עלומות, השוכבות זו על זו, לבין המצבות המזוהות והמפוארות שהועמדו מנגד, כמתח שבין המון עם לבין שורת המיוחסים והמנהיגים.

"גבעת הרבנים" שוכנת בלבו של בית העלמין. זהו, ככל הנראה, אחד מהאזורים הותיקים בבית הקברות. במהלך הדורות נטמנו כאן חשובי הרבנים של ניקלשבורג ומורביה, וביניהם ראשי הישיבה הגדולה ששכנה כאן ורבני המדינה. מצבות הרבנים גדולות ומפוארות ורבות מהן זוכות לתחזוקה שוטפת ולחיזוק הכתב מדי פעם.

בלב הגבעה ישנו ריכוז מצבות המהווה אתר עליה לרגל גם בימינו, לתפילה, לבקשות ולהדלקת נרות. אחת המצבות הבולטות, אשר תפשה את עיני כבר מהביקור הראשון, מספרת את סיפור חייו, מותו והבאתו לקבורה של ראש הקהילה ורב המדינה בסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19, ר' מרדכי בנעט (הרמ"ב) וזה לשונה (ההדגשות במקור):

מה  רב  טוב   הצפון  פה באדמה  קבורה

ראש   שבטי   ישורון   אבן   פנה   יקרה

דמע  עיני  כל  תירדנה  על   שבר  בת  עמו

כי  לוקח  תפארת   עוזמו   מעל   ראשימו

יפעת אורימו חשכה בעלות  הכורת עלימו

בשוב  נפשו  עדינה  טהורה  אל   מקורה

היה   בן   שבעים   וחמש   שנים    לגבורה

לא   נס  ליחא  ולא   כהתה   עינו   מאורה

העמיד   תלמידים   הרבה   והרביץ   תורה

ובאחריתו  היתה  מאת  ה'  נסבה  בגבורה

כי  יסע  לעיר  קרלסבאד לשתות מי בארה

ושמה    בקשו   העליונים   נפשו   הטהורה

ביום ד'  י"ג  אב  עזב  אותנו  לאנחה וצרה

לפרט  עיני עיני ירדה מים* ונפשנו מרה

ולמחרתו  נקבר  ע"מ  לפנות  בל"ש העירה

ואחריו  בז'  אדר  בהסכמת  שרי   התורה

העלוהו   בניו  מקברו   והובל  פה   העירה

והושם    בין    קברות    משפחתו   היקרה

בכבוד      גדול      בבכי    והספד     מרה

ביום  א'  י"ב  בחדש  אדר  התק"ץ ליצירה

ה"ה  אדוננו  גאון  הגאונים  רשכבה"ג  יקר   בדורו

ויחיד בעמו כק"ש מו"ה מרדכי בנעט זצ"ל ע"ה

ארבעים  שנה  היה  רועה  נאמן

אב"ד ור"מ פה קהלתנו והמדינה

 


* גימטריה של שנת התקפ"ט (1829) היא שנת מותו של בנעט.

 

כתב: רז עפרון

דף הבית > מורביה, צ'כיה > מאמרים -ניקלשבורג/מיקולוב > בית הקברות היהודי בניקלשבורג

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©