דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > אורדיה, רומניה > מאמרים > בית הכנסת "חינוך נערים"
בית הכנסת "חינוך נערים"

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

בית-כנסת "חינוך נערים" באורדיה הוא האחרון שהוקם בעיר. הוא נבנה בשנות העשרים של המאה הקודמת ומעריכים כי הוא פעל עד לסוף שנות השישים. בית הכנסת ממוקם ברחוב טלקי (Teleky) באיזור שנחשב עד לשנים האחרונות כשולי העיר אורדיה.

בית הכנסת – המבנה המסומן באדום

בית הכנסת ממוקם במרחק מבתי הכנסת האורתודוקסיים הנוספים בעיר. עובדה זו מעידה על המצב בתקופת 'תור הזהב' של יהודי אורדיה, כאשר הקהילה היתה כה גדולה ומפותחת עד שיהודים גרו באיזורים רבים של העיר, גם הרחק ממרכז העיר וממרכז הקהילה היהודית. בגלל פיזור זה, נוצר צורך בבתי כנסת נוספים שיספקו מענה לצרכיהם של היהודים באיזורי השוליים העירונים.

בית הכנסת ממוקם בין שנתי כנסיות נוצריות - כנסיה יוונית-אורתודוקסית וכנסיה פרוטסטנטית. ומזאת נוכל ללמוד על כך מעמדם של היהודים אפשר יחסי שכנות קרובים עם בני דתות אחרות.

המבנים האפורים המסומנים – הכנסיות סביב בית הכנסת

הכניסה הראשית לבית הכנסת היא מהחזית המערבית, אשר אינה פונה לרחוב הראשי. הדלת הראשית מוליכה למבואת כניסה אשר מקדימה את הכניסה לחלל התפילה דרך שלוש דלתות. במקביל, בחזית המערבית ישנה גישה לשני גרמי-מדרגות אשר דרכם ניתן לעלות לעזרת הנשים בקומת הגלריה. כמו כן, ישנם שני פתחים בצידי חלל התפילה אשר שימשו ככל הנראה, כפתחי חירום.

מימין - תמונה היסטורית של חזית בית הכנסת הפונה לרחוב. משמאל - חזית בית הכנסת כיום.

ניתן בקלות להבחין כי בבית הכנסת ישנו ערבוב של מוטיבים ארכיטקטוניים מסגנונות שונים. לדוגמא: ישנם הבדלים רבים בחומרי הבניה, באלמנטים קישוטיים, במראה הכללי של החזית החיצונית ובעיצוב פנים המבנה. הקירות הפנימיים היו צבועים לבן כאשר חלקם התחתון היה מחופה בעץ. ריהוט בית הכנסת, אשר לא נשמר, היה עשוי עץ גם הוא.

מימין - פנים בית הכנסת לאחר פוגרום הסטודנטים ב- 1927. משמאל - תוכנית ממוחשבת של סידורי הישיבה בבית הכנסת

למרות ההבדלים בסגנונות הארכיטקטוניים ובעיצוב, האדריכל ניסה ליצור תחושת שלימות ואחידות במבנה, וזאת באמצעות שורה של מוטיבים קישוטיים אשר חוזרים במקומות שונים בבית הכנסת במספר קני-מידה.

ניתן לראות דמיון רב בין בית הכנסת 'חינוך נערים' לבית הכנסת האורתודוקסי באראד:
   
פנים בית הכנסת האורתודוקסי באראד

חלל פנים בית הכנסת שהיה בעבר משותף לעזרת הגברים ולעזרת הנשים בגלרייה מחולק כיום בצורה משנית על ידי רצפת עץ ש"יושבת" על מעקה הגלרייה.
   
מימין - החלל התחתון של בית הכנסת כיום. הארון מוסתר מאחורי תוספת בנייה. משמאל - חתך ממוחשב של החלל

כל אשר נשאר כיום מהמבנה המקורי הוא ארון הקודש (שחבוי ברובו מאחורי תוספת בנייה - ניתן לראות בתמונה שלעיל) וחלקים מסויימים מהרצפה המעוטרת של בית הכנסת.

מימין - החלק התחתון (המוסתר כיום) של ארון הקודש. משמאל - שרטוט ממוחשב של הארון

כמו בבתי כנסת אורתודוקסיים אחרים, ניתן לראות בקלות שה'בימה' היתה בנוייה במרכז חלל התפילה. ניתן לראות כיצד הארכיטקט תכנן את חלל בית הכנסת כך שיתמוך במרכזיותה של הבימה יחד עם ארון הקודש.

כיום משמש בית הכנסת כמחסן פירות. 


תמונת פנורמה של בית הכנסת 

דף הבית > אורדיה, רומניה > מאמרים > בית הכנסת "חינוך נערים"

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©