דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > אורדיה, רומניה > מאמרים > בית הקברות וולנסה
בית הקברות וולנסה

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

בית הקברות וולנסה היה בית הקברות היהודי השני באורדיה, ובית הקברות היהודי המרכזי במהלך המאה ה-19. בסביבות 15,000 נפטרים נקברו בוולנסיה ומספר המצבות מוערך בכ- 7000. כיום אנו מעריכים כי מחצית מן המצבות מכוסות בצמחיה עבותה וכי רק כ- 3000 מצבות גלויות לעין.

בית הקברות הינו עדות ל- 100 שנים של חיי קהילה יהודית, על העליות והמורדות שפקדו אותה. עדויות לאמנציפציה, למאבק בין הקהילה הנאולוגית והקהילה האורתודוכסית, ולמלחמת העולם השנייה והשואה, הינן רק חלק מהסיפור החבוי בין מצבות האבן.

במפה ניתן לראות היכן ממוקם בית הקברות בהקשר העירוני, ובעיקר ביחס לאזור הקהילה היהודית במאה ה- 19.

במהלך עבודתנו בבית הקברות ראינו כי ישנם מספר סוגי מצבות האופייניות לבית הקברות.
המצבה הנפוצה ביותר בבית הקברות היא מצבת הלוח בעלת הראש המעוגל. מצבה זו מאפיינת את הקברים העתיקים יותר. זוג קברים צמודים יצר צורה המזכירה את לוחות הברית.

הסוג השני הוא מצבת "קרנות המזבח". זו מצבה מעוגלת או גמלונית אשר משני צידיה קרניים, אזכור לקרנות המזבח.

סוג נפוץ נוסף, בעיקר בקרב אנשי הקהילה האמידים, הוא האובליסק. לרוב בנוי האובליסק גרניט שחורה. על רוב האובליסקים היה כיתוב בהונגרית, במקום הכיתוב המסורתי בעברית או בנוסף לו.

מצבות ייחודיות בבית הקברות:
החלקה של משפחת אולמאן מכילה שורת מצבות הדומות לעריסה. סוג מצבה זה ייחודי למשפחה זו.

המוזוליאום של משפחת ויז'ניץ. עצמות הנקברים הועברו, וכיום המבנה ריק.

מצבתו של חייל, רב סמל בצבא האוסטרו- הונגרי אשר נלחם ונהרג בקרבות מלחמת העולם הראשונה.

ניתן לראות עיטור תבליט של נשק ומדים מקברו של חייל אחר.

יותר מכל, מלמדות אותנו מצבות אלו על מידת המעורבות של היהודים באימפריה האוסטרו הונגרית. יחד עם זאת הקפידו שהחיילים יקברו בבית קברות יהודי ולא בבית קברות צבאי.

אנשים חשובים מהקהילה היהודית הקבורים בבית הקברות:

רבי יצחק לנדסברג, ראש הקהילה היהודית בשנים 1853- 1879 ואחד המנהיגים המשפיעים בה. מותו עורר צער גדול לא רק בקרב היהודים, אלא גם בקרב לא- יהודים, ואף מחוץ לגבולות המדינה. החברה קדישא החליטה להקצות 50 מקומות סביב קברו עבור אישים חשובים נוספים.

ממשיכו, רבי משה הירש פוקס, שהקים ב- 1882 את חברת לומדי ש"ס, נפטר ב- 1911 וסביב קברו הותירו שוליים ברוחב כ- 2.5 מטרים על מנת לאפשר למספר רב של אנשים לעמוד לצידו.

ישראל אולמאן, בן משפחת אולמאן המפורסמת, פרנס שתמך בקהילה היהודית במשך 20 שנה וכונה בפי ההונגרים – "מלך היהודים" נפטר ב- 1899.

במהלך השבועות באורדיה מיפינו את החלק המזרחי של בית הקברות, ותיעדנו כ- 1800 קברים. צילמנו כל קבר, תיעדנו מצבות בעלות חשיבות אמנותית, היסטורית וטקסטואלית. כמו כן יצרנו מאגר נתונים שבו מופיעים שמות הנפטרים בעברית ובלועזית, שנת הפטירה והייחוס המשפחתי.

המפה מראה את בית הקברות מחולק על פי אזורים גיאוגרפים וטובל בצמחייה ובעצי פרי. הצלחנו לזהות חלקת ילדים, חלקת בתולות, חלקת כהנים וחלקה לחברי ה"חברה קדישא".

מפה זו מראה את התרחבות בית הקברות לאורך השנים.

הקברים הכחולים, מראשית המאה ה- 19, היו במקורם בבית הקברות הישן, והועברו לוולנסה ב- 1860, כדי שיקל להגן עליהם מפני השחתה.
הקברים הירוקים הם למעשה מצבות זיכרון: מקום קבורה שנשמר לצד הנפטרים עבור קרוביהם, שנספו בשואה.
האזור שאותו לא תעדנו מכוסה בצמחייה עבותה שלא אפשרה הגעה אל הקברים. אך יש לציין שכבר בזמן שהותנו החל פרויקט אחזקה ושיפוץ במימון הקהילה היהודית המקומית.

במהלך שהותנו באורדיה משפחה מישראל שהגיעה למסע שורשים הצליחה למצוא את הקברים המשפחתיים בעזרת התיעוד שערכנו. הרגשנו גאווה רבה ואנו מקווים כי התיעוד יועיל למשפחות נוספות למצוא את קברי יקיריהם.

לבסוף, אלו לוסיה ולודוויג סימון, הגרים בפתח בית הקברות ושומרים עליו. הזוג עזר לנו רבות במהלך שהותנו שם.

 

דף הבית > אורדיה, רומניה > מאמרים > בית הקברות וולנסה

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©