דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > סלוניקי, יוון > מאמרים - יאנינה > מבוא לתיעוד בית הקברות ביאנינה
מבוא לתיעוד בית הקברות ביאנינה

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

הגענו ארבעה סטודנטים ליאנינה, העיר הגדולה במחוז אפירוס בצפון יוון.

ביאנינה קיימת קהילה יהודית רומאניוטית, שגלתה מארץ ישראל לאחר חורבן בית שני, ויש אומרים אף קודם, בתקופת אלכסנדר מוקדון (333 לפנה"ס). הקהילה הביאה איתה מנהגים מיוחדים מארץ ישראל ושמרה על ייחודה גם לאחר המאה ה- 15, כשמגורשי ספרד הגיעו ליוון והשתלטו עליה מבחינה תרבותית.

אנחנו עבדנו שבוע בבית הקברות היהודי החדש בעיר. השטח ניתן במתנה ליהודים במחצית הראשונה של המאה ה- 19, ע"י עלי פאשה, וככל הנראה העבירו אליו מצבות מבית הקברות הישן.

בית הקברות שפעם היה בקצה העיר, מוקף כיום בבניה עירונית חדשה ומהווה אי ירוק ושטח נדל"ני יקר במרכז העיר. מדי פעם מתעורר מאבק בין העירייה לקהילה היהודית על שימורו כאתר יהודי.

שטחו של בית הקברות הוא 17,500 מ"ר, ובמבט ראשון הוא נראה כמו יער עבוט, שהצמחייה משתוללת בו כבר שנים ללא הפרעה ויד אדם לא ניקתה אותו כבר זמן רב.

ע"מ לחשוף את המצבות השתמשנו בכלי עבודה ומברשות, וחשפנו אותן מתוך הסבך. ספרנו כאלפיים מצבות, אך אנו מאמינים שיש עוד מצבות רבות תחת אדמת הסחף ובאזורים שהגישה אליהם חסומה.

רוב המצבות הן אבנים לא מסותתות ששוכבות על הקרקע, ובחלקן גם לא ניתן לזהות כיתוב.

לדעתנו, מכיוון שהקהילה היתה יחסית ענייה ופשוטה החריטות היו בסיסיות ולא שרדו את פגעי הטבע והזמן. הכיתוב שמצאנו היה תמיד בעברית, לעיתים ממש שירים עם חריזות, מה שמוכיח שהקהילה ידעה עברית ושימרה את השפה, למרות שהיתה מעורה באוכלוסיה היוונית.

רק בשנים הממש אחרונות החלו לכתוב גם ביוונית. סמלים גרפיים על המצבות כמעט שלא מצאנו, דבר חריג בד"כ בבתי קברות יהודיים בגולה – שבהם בדרך כלל כן מוצאים סמלים גרפיים על המצבות – וכנראה נובע גם הוא מפשטות.

בקצה בית הקברות, באזור מוזנח מאוד, מצאנו מספר מצבות מהמאה ה- 15, כשהעתיקה שבהם היא מצבה מ- 1426. הכיתוב עליהם היה בעברית, באותיות גדולות וברורות, עם עיטורים גיאומטריים ייחודיים. המצבות שייכות לרבנים וכנראה בגלל זה הושקע רבות בסיתות האבן ובחריטה, ויכול להיות שרק מצבות חשובות כאלו הועברו מבית הקברות הישן.


כתבה: שרי אורן
 

דף הבית > סלוניקי, יוון > מאמרים - יאנינה > מבוא לתיעוד בית הקברות ביאנינה

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©