דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > מומביי, הודו > מאמרים - טהאנה > בית הקברות בטהאנה
בית הקברות בטהאנה

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

בית הקברות, הממוקם בלב טהאנה, הינו חדש יחסית ומשרת את כל אוכלוסיית הפרוור. בית הקברות המקורי שכן במקום אחר, קטן יותר, ומשזה לא יכול היה להכיל יותר חלקות קבר נקנתה חלקת הקבורה הנוכחית והועברו אליה רוב הקברים העתיקים.

מהמחקר שנעשה במקום ומהתיעוד שערכנו לא נמצאו דפוסי קבורה מסוימים או תהליכים ברורים היכולים ללמד ולשפוך אור נוסף על הקהילה במקום.

שורות הקברים מסודרות יחסית אך אין רציפות בקבורה – לא רציפות לפי תאריכי קבורה וגם לא לפי השתייכות משפחתית. על חלק מהמצבות יש מספור אך גם הוא אינו רצוף, המספרים חוזרים על עצמם לפעמים ולא ניתן לקבל ממנו תחושה של רציפות הגיונית.

מצב בית הקברות מעיד על קהילה חיה ומתפקדת. חלק מהקברים הישנים אומנם מוזנחים וסובלים משחיקה עקב פגיעות מזג אוויר ושחיקת הזמן, אך רוב המצבות החדשות נראות מטופחות, ואף תועדו עם פרחים טריים ונרות נשמה.

בתיעוד בית הקברות בו נעזרנו כדי להתחקות אחר דפוס לבניית המצבות, לא הצלחנו למצוא טיפוסים מובהקים המעידים על מעמד או על אופנה מסוימת.

על רוב המצבות מצוין שם הנפטר ותאריכי לידתו ופטירתו בעברית ובאנגלית. לעיתים נכתבים הפרטים גם במהרטי (השפה המקומית). על רוב המצבות מפורט תאריך הפטירה גם על פי הלוח העברי. על המצבות מופיעים גם סמלים יהודיים כמו מגני דוד, לוחות ברית ואחרים. סמלים אלו עשויים להעיד על קהילה יהודית שאינה מפחדת להביע את עצמה ולקיים את הטקסים שלה.

אין הרבה טקסט חופשי על המציבות. במצבות שיש בהן טקסט חופשי הוא מופיע באנגלית, ותוכנו הוא בדרך כלל פסוקים מספר תהילים. הטקסט לקוח כנראה ממקור קיים שכן הטקסטים חוזרים על עצמם ברב המצבות.

מטרת תיעוד בית הקברות הייתה מיפויו, חלוקתו לחלקות ומתן שם קטלוגי לכל חלקת קבר. מהמפה ניתן להיכנס לכרטיסי התיעוד שבהם מידע על הקבר: תמונה, שם הנפטר, מצב המצבה ועוד.

 

כתבו: שלומי הוניג, יהודית זינגר, יונתן מצרי, שירלי קויבסקי וטלי שכטר.

דף הבית > מומביי, הודו > מאמרים - טהאנה > בית הקברות בטהאנה

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©