דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > מומביי, הודו > יהדות הודו - מבוא כללי
יהדות הודו - מבוא כללי

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

יהדות הודו היא אחת מהקהילות היהודיות הגדולות ביותר מבין קהילות אסיה. לפני כיבוש שטחי הודו על ידי בריטניה, התקיימו בשטחי הודו שתי קהילות יהודיות נפרדות שהתפתחו באופן שונה, מכיוון שלא ידעו כלל האחת על קיומה של השנייה.

הקהילה הראשונה היא קהילת "'בני ישראל'" שהתיישבה באזור קונקאן שבמדינת מאהאראשטרה של ימינו, באזור החוף המערבי של הודו. הקהילה השנייה היא קהילת יהדות קוצ'ין שישבה בקראלה שבדרום-מערב הודו, באזור חוף מאלאבר. רק בתחילת המאה ה- 18 החלו להיווצר קשרים בין שתי הקהילות.

היהודים הגיעו להודו בכמה גלים:
ע"פ המסורת של יהודי הודו, היהודים הראשונים הגיעו לאזור הודו וסרי לנקה בתקופת ממלכת שלמה המלך במאה ה- 10 לפנה"ס אך העדויות לכך הן מעטות ולא חד משמעיות.

במאה ה – 16 הגיעו גלי הגירה של יהודים מארצות שונות: מספרד ומפורטוגל לדרום-מערב הודו; מאיראן לאזור מרכז ומערב הודו; ומאזור אפגניסטן, במאות ה- 16 וה- 17, בעיקר לצפון-מערב הודו. במאה ה-17 הגיעו לאזור כלכותה יהודים מעיראק, ובמאה ה- 19 התיישבו בכלכותה יהודים מדרום-מערב הודו. במהלך מלחמת העולם השנייה נמלטו יהודים רבים מאירופה להודו, וחלקם אף התיישבו במקום.

למעט בתקופת השלטון הפורטוגלי, יהודי הודו חיו מאות בשנים מבלי שידעו רדיפות או גילויי אנטישמיות. מן הסתם הם נתפסו כעוד גורם אתני בתשבץ ההודי המורכב כל כך. מכיוון שלא סבלו מאנטישמיות מצד ההודים, וגם מצבם הכלכלי היה בדרך כלל טוב, מזדהים היהודים עם הודו וחשוב להם לשמור על זהותם ועל מעמדם בה. ייתכן שבגלל הסובלנות ארוכת השנים, הודים רבים, במיוחד בצפון - שם מאז ומתמיד לא היו יהודים רבים, יודעים מעט על יהודים ולעתים הם אף מבלבלים בינם לבין פרסים או נוצרים.

בראשית שנות ה- 50 של המאה ה- 20 הקהילה היהודית בהודו היתה בשיאה ומנתה כ- 30,000 נפש מתוך אוכלוסייה כללית של שלוש מאות מליון (300,000,000) נפש בהודו.

מפקד אוכלוסין שנערך בשנת 1997 הצביע על כך שבאותה שנה חיו בהודו כ- 6000 יהודים מתוך אוכלוסייה כללית של למעלה מתשע מאות מליון (900,000,000) נפש בהודו.

כיום מונה אוכלוסיית הודו 1.07 מיליארד בני אדם ואין נתונים מדוייקים על מספר היהודים במדינה, למרות שמספרם מוערך כיום כ- 5,400 יהודים. בנוסף לכך, קיימת קהילה של חוזרים ליהדות המכונה "בני מנשה".

כיום רוב יהודי הודו חיים במומביי ובסביבתה. מרבית היהודים (%85) מתגוררים במדינת אהאראשטרה: במומביי (2,100 יהודים), בטהאנה (1,600) ובפונה (300). יהודים נוספים מתגוררים באחמדבאד (300), בקוצ'ין (80), בכלכותה (65) ובניו דלהי (35). כמה מאות יהודים מפוזרים באזורים אחרים.


 

דף הבית > מומביי, הודו > יהדות הודו - מבוא כללי

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©