דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > מומביי, הודו > מאמרים - הכפרים הסמוכים > מבוא לתיעוד בכפרים הסמוכים למומביי
מבוא לתיעוד בכפרים הסמוכים למומביי

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

שלוש קהילות יהודיות שונות פעלו בעבר בהודו:

1. עדת "בני ישראל" – קהילת יהודים מאזור מומביי. קהילה זו הייתה מנותקת שנים רבות מהקהילות האחרות, ולכן שמרה על מאפיינים ייחודיים. כיום הרוב הגדול של 5,000 היהודים החיים בהודו הוא מקהילת "בני ישראל"

2. יהודי קוצ'ין - קהילת יהודים שמוצאם ממדינת קראלה שבדרום הודו. העדות המוקדמת ביותר לקיומה של הקהילה היא משנת אלף לסה"נ.

3. היהודים הבגדאדיים – קהילת יהודים שהגיעו להודו במאה ה- 18 בעקבות קשרי המסחר עם 'חברת הודו המזרחית' הבריטית.

עבודת התיעוד של המשלחת התרכזה במומביי, בה פועלות עדיין שתיים מן הקהילות: קהילת "בני ישראל" וקהילת היהודים הבגדאדיים. לקהילת היהודים הבגדאדיים מבני ציבור ובתי כנסת רבים במומביי, אך רוב חברי הקהילה עזבו את הודו לאנגליה ולמדינות אחרות. מסיבה זו החלטנו, חברי המשלחת, להתרכז בתיעוד קהילת "בני ישראל" בלבד. קהילה זו קטנה אמנם (בהשוואה לקהילות יהודיות אחרות בעולם), אך היא עדיין פעילה ותוססת.

לקהילת "בני ישראל" שני מוקדים עיקריים: האחד בעיר מומביי עצמה, והשני בטהאנה, פרוור צפוני של העיר. בנוסף, עדיין חיים מעט מעדת "בני ישראל" בכפרים של חוף הקונקאן, מדרום למומביי. איזור זה הוא נקודת המוצא של הקהילה, ובעבר חייתה בו כל הקהילה, לפני המעבר למומביי, ולפני העלייה ארצה בשלב מאוחר יותר.

במסגרת העבודה בשטח התחלקנו למספר קבוצות, כל קבוצה הייתה אחראית לתיעוד של אחד ממרכזי הקהילה באזור מומביי.

קבוצתנו תיעדה באזור הכפרי של הקונקאן, אשר ממוקם כחמישים קילומטרים דרומית לעיר מומביי, ספציפית בכפרים ראוודנדה ואליבג.

בתי הכפרים נבנו מחומרים פשוטים - הקירות נבנו מלבני בוץ שרופות והגגות כוסו בקש. הבית הכפרי היה בעל קומה אחת ובחזיתו מרפסת מקורה. בשל תנאי האקלים החם, פתחי הבית מוקמו כך שאפשרו מעבר רוחות, אור ואויר בכל שעות היום. החלל המרכזי שימש לפעילות היומיומית של המשפחה, ובערב הפך לחדר השינה. המטבח היה בחלקו האחורי של הבית, וממנו יציאה לחצר, בה מוקמו השירותים.


לרשותנו עמדו רק ימים ספורים לתיעוד, לכן החלטנו להתרכז בשני מקומות ייחודיים:

1. בבית הכנסת 'בית אל' בכפר ראוודנדה, שהוא אחד מבתי הכנסת המוקדמים באזור ומהווה דוגמה ראויה למבני בתי הכנסת בסגנון הכפרי, שהיו נפוצים בעבר בכפרי הקונקאן.

2. בכפר אליבג, שבו נעשתה עיקר עבודת התיעוד. זהו כפר גדול באופן יחסי ומהווה מרכז לכפרים האחרים בסביבה. באליבג עדיין חיות כמה משפחות של יהודים, ויש בו מספר מוקדים מעניינים לתיעוד. מסיבה זו היה התיעוד באליבג מעמיק יותר, וכלל ראיונות וביקורים אצל כמה מחברי הקהילה, תיעוד בית הכנסת 'מגן אבות' ותיעוד הרחוב היהודי ובית הקברות היהודי.


לצפייה במפת איזור הכפרים ביחס למומביי לחצו כאן

דף הבית > מומביי, הודו > מאמרים - הכפרים הסמוכים > מבוא לתיעוד בכפרים הסמוכים למומביי

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©