דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > קוטאיסי, גאורגיה > מאמרים - קולאשי > מבוא לתיעוד הקהילה היהודית בקולאשי
מבוא לתיעוד הקהילה היהודית בקולאשי

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

במסגרת הפרויקט "מסע אל המורשת היהודית" לתיעוד הקהילה היהודית בגאורגיה, בקיץ 2007, בחרנו, קבוצה של שבעה סטודנטים, לתעד את הקהילה היהודית בעיירה קולאשי. האתגר שעמד בפנינו לא היה פשוט כלל, שכן הגענו למקום בו לא חיים כיום יהודים. מבנים ששימשו את הקהילה היהודית בעבר ועדיין עומדים במקומם, אף שחלקם במצב רעוע ביותר, היו מקורות המידע שעמדו לרשותנו , בנוסף לעדויות של תושבים גאורגיים מקומיים. אולם העדות החשובה ביותר, הראשונה במעלה, עדותם של יהודי המקום שיוכלו לספר לנו על ההיסטוריה שלהם, על מנהגיהם, על יהדותם ועל תחושותיהם, לא הייתה שם...

בעבודתנו בחרנו להתמקד בתיעוד אדריכלי ובהדמיה ממוחשבת לאחד מבתי הכנסת בחצר הקהילה, שכיום הוא מט לנפול ומצבו גרוע ביותר, אולם לאחר שחקרנו עליו ובחנו את שרידיו עולה כי היה זה בית כנסת יפה ומרשים בעבר. עבודת התיעוד במקרה זה חשובה ביותר, שכן ניתן לשער שתוך זמן קצר יקרוס המבנה ולא תהיה אפשרות נוספת לשחזר אותו או לחקור אודותיו. בנוסף בחרנו לערוך מיפוי של בית הקברות היהודי.

עבודה זו לוותה בקושי לאור מצבן של המצבות: רבות מהן מחוקות, הצמחייה הרבה מקשה על הגישה לשורות המצבות האחוריות, וחוסר התחזוקה והשימור של בית הקברות מאז שעזבו היהודים את המקום הקשה על עבודתנו. בבית הקברות למדנו על סגנון הקבורה האופייני ליהודי המקום ואיתרנו ממצאים נוספים שלימדו אותנו על חיי הקהילה ועל ההיסטוריה שלה.

בכדי ללמוד על ההיסטוריה של הקהילה היהודית ועל ההווי שלה נעזרנו בתושבים מקומיים. בראיונות עמם גילינו תופעה מעניינת ומרשימה של חיי שכנות טובה וכבוד הדדי בינם לבין היהודים. רבים סיפרו לנו על חסרונם של היהודים, על געגועים אליהם ועל רצון שהם ישובו אל העיירה. כישראלים שגדלו על מורשת של שואה ואנטישמיות, היו גילויים אלה בבחינת הפתעה רבה ועשו עלינו רושם רב.

בעזרתם של תושבים מקומיים גילינו את הבית שבו גרה המשפחה היהודית האחרונה שעזבה את קולאשי. בבית המשפחה מצאנו חפצים ומסמכים, ומפי השכנה השומרת על הבית שמענו את סיפורה של המשפחה ואת סיפור העזיבה של יהודי קולאשי בשנות ה- 90.

במהלך שהותנו בקולאשי פגשנו מעט יהודים ששבו לגאורגיה עם משפחתם לביקור שורשים. מדובר בתופעה רווחת בשנים האחרונות. אנשים אלה אפשרו לנו לשאול אותם על זיכרונותיהם מחיי הקהילה, ואף התלווינו לאחד מהם בביקור בבית ילדותו, אליו שב אחרי 32 שנים. השתתפותנו בביקור זה גרם לנו להתרגשות רבה. איתרנו בעזרת תושבים מקומיים יליד קולאשי ששב לגאורגיה לפני שנים אחדות מישראל, ומתגורר בעיירה סמוכה. הוא ערך לנו סיור מרתק ומרגש ברחבי העיירה וחלק עימנו סיפורים רבים מילדותו ומחיי הקהילה. עם שובנו לארץ נפגשנו עם אנשים נוספים מיוצאי הקהילה שברוב טובם הסכימו להקדיש לנו מזמנם ולספר לנו על הקהילה היהודית ועל עלייתם לארץ.

תופעה מעניינת אליה נחשפנו בקולאשי היא קיומו של מוזיאון משפחתי, המנציח את חיי המשפחה והקהילה היהודית בגאורגיה, שם מצאנו תמונות וממצאים נוספים מחיי הקהילה.

סיכום עבודת המחקר והתיעוד היה בעיבוד הממצאים ובהכנת מצגת המראה את עבודתנו בשטח, לצורך הצגתם לחברי הקהילה. הצגת הסיכום התקיימה בבית הכנסת בקוטאיסי. המספר הגדול של האנשים שהגיעו, צעירים ומבוגרים כאחד, וכן התיעוד התקשורתי לו זכה הערב הבהירו לנו את משמעות האירוע בעיני חברי הקהילה ואת חשיבותו. לנו היה האירוע חוויה מסכמת לתהליך ארוך ואינטנסיבי שעברנו, בו ראינו איך פיסות המידע שאספנו בדרך מצטרפות לפאזל ההולך ונבנה – הפאזל של הקהילה היהודית בגאורגיה.

אנו שמחים על הזכות שנפלה בחלקנו להכיר, מעט יותר מקרוב, חיים של קהילה יהודית מרתקת ומיוחדת במינה, שאינה קיימת כיום. היעלמותה של הקהילה, בעיקר מנסיבות של עלייה לארץ מתוך אהבה לישראל ועזיבה מרצון, העלו בנו רבות תחושות סותרות הנוגעות בצער על מורשת שנעלמה לעומת השמחה על כך שמרבית תושבי הקהילה חיים כיום עמנו בישראל.


חברי קבוצת התיעוד: לאה גוטליב, שירי פרידן, מרים פריז, חנן פרץ, ניב רוזנברג, גיל רכס, נדב שמש והסטודנטית המקומית הלן.

דף הבית > קוטאיסי, גאורגיה > מאמרים - קולאשי > מבוא לתיעוד הקהילה היהודית בקולאשי

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©