דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
בתי הכנסת בקולאשי

 להורדת המאמר כקובץ PDF, כולל תמונות, שרטוטים אדריכליים והדמיות, לחצו כאן

במהלך השנים פעלו בקולאשי בתי כנסת רבים. במרכז העיירה ניצבת החצר היהודית ובתוכה שני בתי כנסת, בית מדרש, משחטת עופות, מאפיית מצות ומקווה. בתי הכנסת היו פעילים ומלאים בשבתות, בחגים ובימי חול. הפעילות היהודית המשיכה בהתמדה גם בתקופות קשות, והמשיכה גם במחתרת בזמני רדיפות דתיות, בתקופת השלטון הקומוניסטי.

תמונת חצר הקהילה. מימין לשמאל: מבנה הישיבה, בית הכנסת הגדול (העתיק), בית הכנסת הקטן

תמונת חצר הקהילה מרחוב סטאלין. מימין לשמאל: בית הכנסת הקטן, בית הכנסת הגדול (העתיק), מבנה הישיבה

מלבד בתי הכנסת בחצר הקהילה, פעלו ברחבי קולאשי בתי כנסת נוספים, חלקם במבנים עצמאיים וחלקם בתוך בתים פרטיים.

בשנות ה- 50 וה- 60 היו בקולאשי חמישה בתי כנסת רשמיים, בהם היה מנין כל יום, ובנוסף להם כשמונה "בתי תפילה", שחולקו לפי שכונות, ובהם התפללו בעיקר בשבתות ולעיתים בימי שני וחמישי.

תושבי העיירה התחלקו בין בתי הכנסת השונים בהתאם ליוקרה ולשכונת המגורים, והיו קונים את מקומם בבית הכנסת.

אליהו משאשווילי, יליד קולשי, מספר על בית הכנסת הפינתי ברחוב בתשבילי, בו הייתה פעילות שוטפת לאורך כל ימות השבוע. הרחוב נקרא גם רחוב המשחטה, מכיוון שמשחטת הבקר הייתה בקצהו. בתחילת שנות ה- 60 סגר השלטון את בית הכנסת, והוא הועבר למקום סמוך בו פעל בית המרחץ. כשהשלטונות ניסו לסגור את בית הכנסת השני במקומו השני התנגדו היהודים בכוח, אולם פעילות בית הכנסת נאלצה לעבור לבית כנסת מחתרתי בבית משפחת משאשוילי, שגרה באזור.

בעת עבודתנו בקולאשי, התמקדנו בשלושת המבנים בחצר היהודית:

1. בית הכנסת הגדול ("הישן", "העתיק") 
בית הכנסת הגדול נבנה לפני כ- 250 שנים, ונחשב לבית הכנסת העתיק ביותר ולמכובד ביותר בגאורגיה. בבית כנסת זה התפלל הרב הראשי ונשא דרשות.בגאורגיה. המבנה בנוי עץ, מאוחר יותר נוספה עזרת הנשים הבנוייה מלבנים אדומות ובטון, ובשלבים מאוחרים צופו שתי החזיתות בפח המעוטר במגני דוד לצורך הגנה מפני פגעי מזג האוויר.

חזית הכניסה לבית הכנסת חזית בית הכנסת הפונה לרחוב, שעברה חיפוי פח בגלל פגעי מזג האוויר חזית עזרת הנשים, עשויה בטון ולבנים (נבנתה בשלב מאוחר יותר)

תמונה פנורמית של חלל בית הכנסת


2. מבנה הישיבה

מבנה הישיבה הוקם בשנת 1911 והיה בן שתי קומות. הקומה התחתונה הייתה מורכבת משני בתי כנסת שנקראו 'קהל ראשון' ו'קהל שני'. בקומה העליונה פעלה ישיבה בה היו גם כמה חדרים ששימשו לתלמוד תורה לילדים ולפעולות דתיות שונות. מעדויות של תושבים שונים בעיר למדנו שהקומה העליונה נהרסה בשריפה.

חזית מבנה הישיבה

 קהל שני  ספרים שנמצאו במבנה הישיבה  קהל ראשון


3. בית הכנסת הקטן
בית כנסת זה, השני במתחם, נבנה בשנות ה- 60 של המאה ה- 19. כיום בית הכנסת במצב רעוע. הרהיטים, פרט לארון הקודש והבמה ולבמה, פונו ממנו. עזרת הנשים קרסה, ורצפת העץ הפנימית מתמוטטת. בעזרת מדידות מחודשות ובעזרת תוכניות ששורטטו בעבר בנינו מודל ממוחשב בשילוב תמונות של עיטורי הפנים והחוץ.

חזית בית הכנסת כיום שחזור ממוחשב של חזית בית הכנסת

פנים בית הכנסת כיום שחזור ממוחשב של פנים בית הכנסת

בתמונה למעלה - פנורמה של החלל הפנימי של בית הכנסת כיום
בתמונה למטה - שחזור ממוחשב של החלל הפנימי של בית הכנסת

במסגרת עבודתנו בבית הכנסת מצאנו עדויות לשלוש שכבות של עיטורי קיר פנימיים, ותמונות המעידות על שלושה שלבי שיפוץ ובנייה של בית הכנסת במהלך השנים: 
שכבה ראשונה - השכבה המקורית של בית הכנסת. לוחות העץ שעטפו את התקרה ואת הקירות הפנימיים היו צבועים בצבע תכלת, ובמסגרותיהם היו מצוירים עיטורים.

עיטור תקרה בשכבה הראשונה

שכבה שנייה - בשכבה שנוספה בתקופה מאוחרת יותר הודבקו טפטים על החלק העליון של הקירות, עליהם היו מודפסים פירות ופרחים.

שכבה שלישית- שכבה נוספת של טפטים בתקרת בית הכנסת, עליה עיטורים של מגני דוד ופרחים. על החלק העליון של הקירות הודבקו טפטים שעליהם ציורים מרשימים של אגרטלי פרחים, ובחלק התחתון של הקירות הונחו לוחות עץ שהטקסטורה שלהם מצויירת.

עיטורי קיר בשכבה השלישית

עיטור תקרה בשכבה השלישית

מבדיקת המבנה ניתן ללמוד כי עזרת הנשים נוספה בשלב מאוחר יותר, שכן היא איננה חלק מקונסטרוקציית העץ המקורית, ורצפת עזרת הנשים חותכת את החלונות בחזית הפנימית.

בית הכנסת בצורתו המקורית

בית הכנסת עם תוספת עזרת הנשים (בצד שמאל למעלה)

החלונות האורכיים המקשרים בין עזרת הנשים ובין חלל בית הכנסת המרכזי הם תוספת מאוחרת וגם הם חותכים את החלונות בחזית הכניסה הראשית של בית הכנסת ואינם תואמים את הסימטריה של חזית זו ואת סגנון הבניה שלה.


Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©