דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
בית הקברות בקולאשי

להורדת המאמר כקובץ PDF הכולל תמונות, לחצו כאן
 

בית הקברות נמצא במרכז העיירה, מול חצר הקהילה, ובו כ- 1200 קברים.

במהלך עבודתנו בקולאשי ערכנו מיפוי כללי של מבנה בית הקברות, והצלחנו למפות בו כ- 350 מצבות. בית הקברות מחולק לחלקות שונות, בהתאם לתקופות הפטירה ולמעמד הסוציו-אקונומי של משפחת הנפטר.

מיפוי החלקות בבית הקברות

מצאנו שקברים רבים, בעיקר מן השנים המאוחרות, מעוצבים על פי הסגנון הרווח בגאורגיה, סגנון בו תמונת הנפטר מופיעה על המצבה. בקברים מפוארים לעיתים ניתן למצוא לעיתים סככת מתכת או גדר התוחמת את חלקת הקבר. אליהו מירילאשווילי, יליד קולאשי, סיפר כי הוא ואביו קברו את אימו לפני 36 שנים. על המצבה שמו תמונה, למרות שהיו חילוקי דעות בשאלה האם מותר ליהודים לשים תמונות על המצבות או לא. אליהו מספר כי אותיות המצבה דהו, ורק בזכות התמונה הצליח לזהות אותה.

מאפיין מיוחד הינו למצבות הוא שבכל הקברים מופיעה כתובת בעברית המציינת את שם הנפטר, שמות הוריו, במקרה של נפטרת- שם הבעל, ותאריך הפטירה. הכתובת העברית מופיעה בתבנית סטנדרטית, וכוללת מטבע לשון ייחודי המאפיין בתי קברות יהודיים בגאורגיה- "הנולד מן" לציון שם האם. רק בחלק מן המצבות ישנה כתובת בגאורגית, ולעיתים רחוקות כתובת ברוסית הכוללת את שם הנפטר ותאריכי הלידה והפטירה הלועזיים.

במקרים רבים קבורים בני זוג זה לצד זה. ראינו מצבות מן התקופות המאוחרות (סוף שנות ה- 80 ותחילת שנות ה- 90) בהם חלקת הקבר היא זוגית, אולם רק אחד מבני הזוג קבור. ניתן להסיק מכך כי בתחילת שנות ה- 90, היו בקולאשי יהודים שתכננו להישאר בה עד סוף ימיהם, והעזיבה שלהם הייתה ככל הנראה לא מתוכננת ולא צפויה.

דוגמא למצבה עם תמונת הנפטר כתובת המצבה בעברית. ניתן לראות את הנוסח "גולד מן" דוגמה לחלקת קבר מפוארת, התחומה בגדר ובסככה


 

פני בית הקברות היהודי

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©