דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > קוטאיסי, גאורגיה > מאמרים - אוני > הקהילה היהודית של העיר אוני
הקהילה היהודית של העיר אוני

להורדת המאמר כקובץ PDF הכולל מפות לחצו כאן

הרובע היהודי: אוני בנויה כרשת של רחובות. רחוב המלך וכטאנג, המקביל לנהר הריוני וצמוד לו, הוא הרחוב הראשי בעיר, המהווה ציר כניסה ויציאה ראשי בעיר ובו מתרכז המסחר.

במרכז היישוב ממוקמת כיכר, בה נמצאים המוסדות המרכזיים בעיר – בניני ממשל, סניף הדואר, היכל התרבות והספריה. בעברה, הייתה אוני מחולקת לשני חלקים - החלק הנוצרי מדרום לכיכר המרכזית, והחלק היהודי בחלקה הצפוני של העיר. חלוקה זאת אינה מובהקת, אך בהתחשב במיקום מוסדות הקהילה, בתי הכנסת, בית הקברות, ובעלי הקרקעות בסביבה, ניתן לקבוע כי רוב הקהילה היהודית ישבה במקובץ.

היחסים בין שתי הקהילות היו מאז ומתמיד חמים וידידותיים. לא היה איום על הקשר בין הקהילות שכן באורך חייהם החילוני, היומיומי, לא היה הבדל בין הנוצרים ובין היהודים, במשלוח ידם ובאופי התנהגותם. דוגמה לכך ניתן למצוא בעובדה שבני הנוער בעיר למדו בבתי ספר הטרוגניים ללא זיקה דתית.

הקהילה היהודית באוני החלה את דרכה בתקופת השלטון הרוסי והכנסייה הפרבוסלאבית, שהופיעו עם כיבוש גאורגיה על ידי הצאר הרוסי במאה ה- 18. החל מאמצע אותה מאה החלו יהודי גאורגיה לחפש מקלט משלטון הכנסייה הרוסית, וכך הגיעו לאוני. הקהילה גדלה עם הזמן, ובתקופות מסויימות היוותה גם רוב בעיר: בשנת 1972 מנתה הקהילה היהודית כ- 3,500 איש.

יהודי העיירה היו דתיים-מסורתיים אך גם ציוניים. רב העיר הרב דוד באזוב (1883–1947) ובנו הרצל באזוב (1904–1938) היו בין הפעילים הציוניים הגדולים של תחילת המאה ה- 20 בגאורגיה. הרב דוד באזוב השתתף בקונגרס הציוני העולמי, ובנו כתב מחזות, לימד עברית ועודד עליה לארץ. פעילותם, אשר נאסרה על ידי השלטון הקומוניסטי, הביא להוצאה להורג של הבן ולגלות האב בסיביר.

יהודי אוני נודעו בשל מפעל היקב מראג'ה ששווק את תוצרת יינם הכשר למחוזות רחוקים .

אירועי רעידת האדמה ב- 1991 והתבטאות הנשיא גמסחורדיה, ששלט באותה תקופה, שבה ביקש לכונן את גאורגיה כארץ לגאורגים בלבד, ללא קהילות אתניות נוספות, גרמו ליהודי קהילת אוני לאסוף את רכושם ולעלות לישראל.

במהלך חמש או שש שנים, עלו לארץ בכל שנה כמה מאות מיהודי אוני, והקימו קהילה מגובשת ומלוכדת בעיר באר שבע. בתקופה הזאת הקימה הסוכנות היהודית אולפן ללימודי עברית באוני כדי להקל על חברי הקהילה את תהליך העלייה.

בית הקברות
הרובע היהודי ניצב בין שני רחובות מקבילים – רחוב המלך וכטאנג ורחוב דוד באזוב (על שם רבה הראשי של הקהילה. בין שני רחובות אלו נמצאים שני בתי קברות – הישן והחדש
בית הקברות הישן עומד על תילו ללא כל אחזקה וכל המצבות בו, למעט מצבה אחת מסוף המאה ה- 19, מכוסות באדמה ובעשבייה. נראה כי מחסור במקומות קבורה הוא שהביא לבניית בית הקברות החדש.


מתחם הקהילה היהודית
בחצר הקהילה בעיר שלושה מבנים (ראו המפה משמאל):

1. מבנה שירותים - הכולל בתוכו משחטה, מקווה, חדר אוכל, מטבח, חדר פנאי, משרד המשמש את מזכיר הקהילה, ברזייה וכן החצר עצמה- אשר בה נערכו חתונות וממנה יצאו לוויות.

2. בית הכנסת הישן - לא ברור באיזו תקופה הוקם בית הכנסת. הוא נבנה מעץ, וכלל תלמוד תורה שנוסד ע"י הרב באזוב ב -1904. בשנת 1985 נגנב ספר התורה מבית הכנסת, וכשגילה זאת החכם יום טוב בוז'וקשוילי הוא לקה בליבו ונפטר לאחר כמה ימים. לאחר זמן מה נסגר בית הכנסת.

בית הכנסת נהרס כליל כתוצאה מרעידת אדמה בשנת 1991.

3. בית הכנסת החדש - ראו מאמר נפרד.

 

דף הבית > קוטאיסי, גאורגיה > מאמרים - אוני > הקהילה היהודית של העיר אוני

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©