דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > יאסי, רומניה > מאמרים - פודו אילואיי > מבוא לעבודת התיעוד בפודו אילואיי
מבוא לעבודת התיעוד בפודו אילואיי

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

תקופת חיי הקהילה היהודית בפודו אילואיי הינה מיקרוקוסמוס של תקופת חייה של הקהילה היהודית כולה ברחבי מחוז מולדביה. תקופה זו החלה בסוף המאה ה-18, והתאפיינה בהגירה יהודית נרחבת מרוסיה לצפון רומניה. בשל החשש התמידי מגיוס כפוי לצבא הצאר, נמלטו משפחות יהודיות או הבריחו את בניהן מרוסיה דרומה. במהלך המאה ה- 19 ותחילת המאה ה- 20 התפתחה הקהילה היהודית במולדביה, וביססה את מעמדה בקרב האוכלוסיה הרומנית. תקופה זו הסתיימה במלחמת העולם השנייה, בעקבותיה נותרה במולדביה קהילה יהודית מצומצמת ביותר, בעיקר בערים הגדולות. העיירה פודו אילואיי התרוקנה כמעט לחלוטין מאוכלוסייתה היהודית במלחמת העולם השנייה.

המפגש שלנו עם בית הקברות היהודי שבעיירה פודו אילואיי התרחש בקיץ 2007, כ- 180 שנה לאחר הקמת המצבה הראשונה בבית הקברות וכ- 50 שנה לאחר הקמת המצבה האחרונה בו. במהלך תקופה של כ- 130 שנה חוותה הקהילה היהודית בפודו אילואיי עליות ומורדות, עד שלאחר מלחמת העולם השנייה עזבו אותה בהדרגה אחרוני היהודים שעוד נותרו בה. כלומר, המפגש עם בית הקברות היווה עבורנו מפגש עם שריד לקהילה שלמעשה אינה קיימת. עדות לחיי הקהילה מצאנו בספרות, בשיחות עם מקומיים, בשיחות עם אחדים מתושביה בעבר הגרים היום בישראל, ובבית הקברות הקסום שנגלה לפנינו.

ההבנה שלפנינו אתר המהווה עדות חיה לקהילה שאיננה עוד, ליוותה אותנו בבואנו לעבודת התיעוד ומכאן הגדרנו את משימתנו - תיאור תקופת חיים שלמה של עיירה יהודית, מתחילתה ועד לסופה, דרך הפרקים בהתהוות חיי הקהילה והתמורות והאירועים שהתרחשו במהלכם. התייחסנו למצבות בבית הקברות כאל ספר פתוח, מתוכו ניתן לקרוא וללמוד על קורות העיירה, ועסקנו בחיפוש אחר הביטויים השונים להתפתחות חיי הקהילה מבחינה דתית וחברתית. את שלל המאפיינים הללו בחרנו לבחון, בהכללה, דרך שני היבטים. ההיבט הראשון הוא המרחבי: לימוד של הפריסה הכרונולוגית והגיאוגרפית של הקברים בבית הקברות ואופן החלוקה לחלקות. ההיבט השני הוא האינפורמטיבי: מאפייני המצבה, בהם התוכן המילולי של המצבות, עיטוריהן וטיפוסי המצבה השונים.

מתוך האינפורמציה הרבה שצברנו, יצרנו תיעוד כרונולוגי המספר את חיי הקהילה היהודית בפודו אילואיי, כאשר העוגנים בשטח היו המוטיבים החוזרים, המאפיינים את המצבות. כל שינוי משמעותי באופי הקבורה מצביע, להערכתנו, על תמורה מקבילה בחיי הקהילה. באופן זה, כל שינוי סימן עבורנו סוף של תקופה אחת והתחלה של אחרת. למשל: תיאור הנקברים על ידי מעמדם הדתי, בשנים המוקדמות של בית הקברות, לעומת תיאורם על ידי משלח היד, בתקופות מאוחרות יותר; שימוש בשפות שונות במהלך השנים; אופי העיטורים בתקופות השונות; והשימוש בטיפוסי קברים שונים. את המידע שאספנו מתוך המצבות השווינו לספרות הכתובה על יהדות רומניה ולסיפורים אישיים של משפחות חברי המשלחת, יוצאות יאש (יאסי) ופודו אילואיי, וכך זכינו לשפוך אור על אירועים שונים בחיי היומיום של ה"שטייטל".


בעבודתינו נעזרנו ב"פנקס הקהילות" של יד ושם, הפרק אודות יאש והפרק אודות פודו אילואיי, וכן בספר: Obstea Evreiasca din...Podu Iloaiei (הקהילה היהודית בפודול אילואי), מאת Itzik Schwartz-Kara, בהוצאת Editura Hasefer, Bucharest, Romania שנת 1990. לספר גם גרסא אנגלית הזמינה ברשת האינטרנט: www.jewishgen.org/Yizkor/Podu_Iloaiei/Podu_Iloaiei.html

חברי קבוצת התיעוד: יונתן יעקבי, נעה סופר, גיא רונן, שירית כהן ואביבה לוין.

 

דף הבית > יאסי, רומניה > מאמרים - פודו אילואיי > מבוא לעבודת התיעוד בפודו אילואיי

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©