דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > יאסי, רומניה > מאמרים - סוצ'בה > בית הכנסת "חברת גמילות חסדים" בסוצ'בה
בית הכנסת "חברת גמילות חסדים" בסוצ'בה

להורדת המאמר כקובץ PDF הכולל תמונות, מפות ותרשימים, לחצו כאן
 

שריד מקורי ומיוחד זה של הקהילה תועד על ידי מדידת המבנה והבנתו, נבירה במלאי החפצים שבו, תיעוד בתמונות, ספרים ומסמכים שנמצאו בחלל המבנה, בעיקר בעזרת הנשים בקומה השנייה. באמצעות כל אלו ניתן היה לקבל רמזים ולגלות יותר פרטים על הקהילה היהודית בעיר ועל דרך התנהלות החיים היהודיים העשירים שבה.


הדדיות, אמון וסולידריות שררו בין רוב היהודים בקהילה בעיר. תכונות אלו באו לידי ביטוי במוסד גמילות החסד ואיסוף כסף קהילתי לנצרך בעת צרה. בסוצ’בה הייתה קהילה ענפה עם ועד קהילה שדאג לצרכים הדתיים של היהודים, שמרביתם היו שומרי מסורת. אפיון זה של הקהילה מתבטא גם בבית הכנסת "גמילות חסדים" (ג"ח).

בעזרת הנשים של בית הכנסת נמצאו תמונות ומסמכים,ציורים, פמוטים, כלים של פסח ושאר כלי יודאיקה. כן נמצא תצלום של בית הכנסת מלא מפה לפה, כשכל המופיעים בו מחייכים בחגיגה. התמונה מתוארכת לתחילת שנות ה- 80 של המאה ה- 20, השנים האחרונות של יהדות סוצ'בה כקהילה שוקקת חיים.

 
במהלך עבודתנו גילינו שמבנה בית הכנסת עבר כמה וכמה שינויים מאז הקמתו: המבנה שופץ 5 פעמים (שיפוץ אחרון בשנת 1983) וכל שיפוץ שינה את אופיו ואת גודלו של בית הכנסת. ההשערה היא שבית הכנסת החל כבית כנסת לגברים בלבד ועם השנים גדל והתרחב בהתאם לגודל הקהילה ולצרכיה. ארון הקודש של בית הכנסת נבנה ע"י בעל מלאכה מקומי והקירות קושטו במחזות מהתנ"ך.

בשילוב של ראיונות עם אנשי הקהילה, רמזים ארכיטקטוניים, ועדות כתובה הגענו למסקנות הבאות בנוגע למבנה בית הכנסת:

1870: שלב א'
מבנה סימטרי בעל קומה אחת ושני חללים כאשר חלל הכניסה לא מופנה לכיוון הרחוב. לא קיימת עדיין עזרת נשים. מיקום ארון הקודש כשהוא מופנה למזרח.

ממצאים ארכיטקטוניים:
• קירות בעובי 1/2 מטר בהיקף זה, בעוד שהקיר הפנימי שונה ועוביו כ-1/4 מטר.
• חלונות הממוקמים בקיר הצפוני, זהים לחלונות הממוקמים במעטפת זו . ניתן לזהות שאלו חלונות שהופנו לחלל חוץ וכיום מופנים לעבר פרוזדור כניסה


1910: שלב ב'
חידוש והרחבת בית הכנסת. הפיכת חלל הכניסה לעזרת נשים, ובניית מבואת כניסה מקורה חדשה לכל אורכו של הקיר הצפוני של המבנה דרכה נכנסו לחללי התפילה השונים.

ממצאים ארכיטקטוניים:
• בליטה בקיר בחזית הצפונית והמזרחית המעידה שהמבנה היה בעל קומה אחת ושהמבואה היא תוספת מאוחרת.
• חלונות שונו לדלתות וכניסה לשתי המבואות


1929: שלב ג'
בניית קומה שנייה ובה עזרת נשים ויצירת חלל כפול באולם התפילה המרכזי. התאמת החלונות והגבהתם בחלל התפילה המרכזי לפי המסגרת המקורית של צורת החלון.
כניסה נוספת לעזרת הנשים- מדרגות חיצוניות בצד דרום מערב (שאינה קיימת כיום). ככל הנראה, החלל שתפקד מקודם כעזרת נשים, הוסב לחלל תפילה משני/מתנ"ס (חלל לשימוש הקהילה)- מבנים כאלו התאפיינו בבתי כנסת ברומניה והם שימשו לתפקידים שונים ובחורף זהו חלל קטן המיועד לחימום, ללא בימה ורק לתפילה.

ממצאים ארכיטקטוניים:
• חלונות בעזרת הנשים שונים (קשת) ובעלי אותו הגודל, חוץ מיוצא דופן אחד והוא החלון מעל הדלת הראשית-ככל הנראה מכיוון שהמיקום דומיננטי והמתכנן רצה לשמור על חזית הכניסה דומה למקור כמה שאפשר.
• עדות לכניסה נוספת אחורית בקומה השנייה, בנוסף להתבססות על ראיונות, ניתן לראות שבחזית האחורית נחסם פתח בקומה השנייה מימין לחלון המעוגל הקיים והממוקם באמצע החזית המערבית.


1975: שלב ד'
הרחבת עזרת נשים בקומה השנייה (לצורת ר') וכניסה חדשה אליה מתוך המבנה: חסימת הפתחים החיצוניים ו"הדבקת" מדרגות בטון פנימיות מהמבואה לקומה העליונה. תוספת של מעקה עץ מעוטר לעזרת נשים.
עליית גג בגמלון ובתוכה קונסטרוקציית העץ התומכת בגג המשופע. בקיר האחורי (מערבי) ישנו חלון מרובע שתפקידו לאוורור חלל זה. הפתח היחיד לעליית הגג ממוקם מעל המדרגות המובילות לעזרת נשים.

ממצאים ארכיטקטוניים:
• חוסר איזון בחלונות למעלה בסגנון ובמיקום. ישנו חלון שנחסם בקומה השנייה בחזית האחורית (בנוסף לדלת)
• תוספות בטון מאוחרות: מדרגות פנימיות החוצות את הדלת האחורית

 
1983: שלב ה' והמצב כיום
שינוי קיר פנימי על מנת לחזק את היסודות - מקלט חדש ועומס של קומה עליונה.ניתן לראות את השינויים בחזית המערבית והצפונית בחלל המרכזי: מיקום הפתחים (חלונות/דלתות) והאיורים המצוירים השתנו.
ממצאים ארכיטקטוניים:
• תוספות מאוחרות קונסטרוקטיביות מבטון - עמודים המחזקים את הקומה השנייה וקורות מקשרות מעליהם. הקורות הן עבות מאוד וההשערה כי הדבר נובע מכך שהעמודים התבססו על עובי הקירות המקורי (1/2 מטר).

חצר בית הכנסת: מאחורי בית הכנסת ישנו מבנה בטון חד-קומתי מופרד ומחסן עץ המחובר לדופן המערבית של בית הכנסת.המבנה שימש לפי עדותו של ראש הקהילה הנוכחי, מר גולד, כמקווה ומאוחר יותר כמשחטה. כיום המבנה אינו פעיל ומכיל שירותים וחלל סגור בסמוך.

מקלט תת-קרקעי: אליו נכנסים מהמדרגות הממוקמות בחלל התפילה המשני.פתחי אוורור ניתן למצוא בחצר האחורית של בית הכנסת.
 

דף הבית > יאסי, רומניה > מאמרים - סוצ'בה > בית הכנסת "חברת גמילות חסדים" בסוצ'בה

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©