דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > איזמיר, תורכיה > מאמרים - חיי היום יום > חיי היום יום של היהודים באיזמיר
חיי היום יום של היהודים באיזמיר

מטרת בחינת ההיבטים השונים בחיי היום יום היתה לאסוף כמה שיותר מידע בתחום זה ולבחון אותם בהקשר של האתרים בהם נערך תיעוד פיזי, אתרים כגון בתי כנסת, בתי קברות והקורטיז'ות.

שיטת העבודה התבססה על ראיונות אישיים בישראל ובאיזמיר. כיוון שזיכרונות של התרחשויות ומראות שונים מלפני 50-60 שנה ויותר הינם סובייקטיביים ואף לא תמיד ברורים, נעשה מאמץ להצליב את המידע עם הנתונים ההיסטוריים הקיימים. על נתונים היסטוריים אלו היו מבוססות גם השאלות. כמו כן תועדו חפצים שנשתמרו בבתי המרואיינים כגון תמונות, מגילת אסתר ונרשמו המנהגים הקשורים באותם חפצים.

מתוך הראיונות מצטייר עולם עשיר של אורחות חיים ומנהגים שחלקם לא קיים עוד. חלק מהמנהגים שהוזכרו אופיניים ליהדות ספרד וחלק קטן ייחודי לקהילת איזמיר.
מדברי המרואיינים ניתן היה לקבל תמונה על האירועים ההיסטוריים שעברו על האימפריה העות'מאנית ועל הרפובליקה הטורקית במאה השנים האחרונות. במקביל הועלו השינויים שעבר העולם היהודי במאות האחרונות כגון חדירת תנועת ההשכלה, המודרניזציה והציונות. כמובן ששינויים אלו השפיעו על חיי היום יום של קהילת איזמיר ועל מנהגיהם.

לתיעוד בעל פה חשיבות רבה הן מבחינת המורשת שמועברת מדור לדור בדרך זו והן בשל הנגיעה האישית, הסיפורים והזיכרונות הפרטיים אותם חיים האנשים לצד ההתרחשויות ההיסטוריות הרשמיות.


*לתשומת לב הקוראים: המאמרים המלאים בפרק זה ניתנים לקריאה באנגלית בלבד*

דף הבית > איזמיר, תורכיה > מאמרים - חיי היום יום > חיי היום יום של היהודים באיזמיר

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©