דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > איזמיר, תורכיה > מאמרים - אוסף הספרים > אוסף הספרים של קהילת יהודי איזמיר
אוסף הספרים של קהילת יהודי איזמיר

בחדר קטן בקומה העליונה של בית החולים היהודי ברובע קראטאש באיזמיר מרוכז אוסף מדהים של ספרים ישנים ועתיקים. באוסף כ- 2730 ספרים, מספר שאינו כולל ספרים הנמצאים בבתי הכנסת השונים ובמרכז הקהילה. הספרים נאספו והועברו לחדר זה ע"י הגב' דינה אליעזר שאף קטלגה כמחצית מהספרים הללו בעזרת שתי נשים נוספות מהקהילה החיות היום בישראל.

במהלך התיעוד הוחלט לבחון היבטים שונים באוסף התיעוד על ידי מספר מדדים: מצבם הפיזי; שנת ההוצאה לאור; השפה בה נכתב הספר; תכנים אופניים; מקומות הדפסה; "הסכמות" (המלצות על הספר שניתנו ע"י רבנים); מאפיינים של עמוד השער בספרי דת.

האוסף כולל ספרי קודש וחול ממגוון תחומים. בין ספרי הקודש ניתן למצוא תנ"ך, משנה, תלמוד בבלי, ספרי מיסטיקה יהודית וכדומה.יש גם מספר קטן של ספרי דת בלדינו כגון ספר הזוהר וקיצור התלמוד. ספרי החול הם בעיקר בלדינו וכוללים תרגומים של רומנים צרפתיים וגרמניים מהמאה ה-19, ספרי היסטוריה של תולדות עם ישראל והאימפריה העות'מאנית, לוחות שנה וכדומה.

הספר העתיק ביותר שנמצא עד כה באוסף הוא הספר "שושנים לדוד" שנכתב ע"י דוד פראדו ושהודפס בשנת 1654 בוונציה.

חתכי בדיקה:

  • מקומות דפוס ומקומות מהם הגיעו "הסכמות": משתרע על פני כל האימפריה העות'מאנית ובעיקר באירופה הנוצרית. דבר שעשוי להצביע על הקשרים של קהילת איזמיר עם קהילות יהודיות באזורים אחרים.
  • ריבוי ספרים מליוורנו: קשור כנראה להגירת יהודים מפורטוגל והשתקעותם באיזמיר.
  • בתי דפוס יהודים באיזמיר: בית הדפוס היהודי הראשון היה שייך למשפחת גבאי אשר העבירה אותו מליוורנו לאיזמיר בשנת 1654. מגוון שמות בתי הדפוס מעד על אחד מהמקצועות של יהודי איזמיר.
  • שפת הלדינו: ספרים בלדינו הודפסו במאות ה-19 וה-20. באותה תקופה הפכה הלדינו משפה מדוברת לשפה מודפסת.

מלבד ספרים ניתן למצוא באוסף חפצים שהובאו מבתי כנסת בעיר כגון: שלטי הנצחה, פרוכות רקומות לארון קודש ולספרי תורה, שמלות חתונה רקומות מצב השתמרות פריטים אלו גרוע ביותר.


*לתשומת לב הקוראים: המאמר המלא ניתן לקריאה באנגלית בלבד*

לקריאת המאמר באנגלית לחצו כאן

דף הבית > איזמיר, תורכיה > מאמרים - אוסף הספרים > אוסף הספרים של קהילת יהודי איזמיר

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©