דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > קוטאיסי, גאורגיה > מאמרים - קוטאיסי > מבוא לעבודת התיעוד במתחם היהודי בקוטאיסי
מבוא לעבודת התיעוד במתחם היהודי בקוטאיסי

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

במתחם היהודי בעיר קוטאיסי, ניצבים שלושה בתי כנסת ברחוב אחד.

קיומם, וקרבתם הפיזית זה לזה, מספרים על קהילה גדולה, שאפשרה לעצמה להתחלק לקבוצות שורשיות שונות.

בית כנסת, כמבנה קהילה, מכיל את החומרים התרבותיים-חברתיים של הקהילה. אכן, למרות הדפוס הדומה, ניתן לראות בכל אחד מבתי הכנסת שפה ייחודית והבדלים דקים אשר באים לידי ביטוי הן מבחוץ הן מבפנים.

כיום (שנת 2007), קשה למצוא מניין לתפילה ומעט היהודים שנותרו במקום הם שריד לתקופת השיא של שנות השישים והשבעים של המאה הקודמת. לשם השוואה, בתקופת השיא של הקהילה, בזמן החגים, נערכו תפילות כפולות בכל אחד משלושת בתי הכנסת על מנת להכיל את כל תושבי המקום. הפער הרב בין העבר התוסס להווה הגווע הוא הבסיס לעבודתנו ועל אף העצב שהניגוד מעורר, ניתן ללמוד ממנו על עולם תוסס ועל יחס חם, מיוחד במינו, כלפי מיעוט יהודי.

תהליך העבודה
במהלך עבודת התיעוד, השתדלנו להצליב בין המידע הקיים בארכיוני העיר, לבין הראיונות עם מקומיים וניתוח המתחם, בשאיפה לקבל תמונה כוללת על הקהילה המרשימה, התנהלותה והתפתחותה לאורך ההיסטוריה בצל השלטונות השונים בגאורגיה.

בחיפוש בארכיון העיר מצאנו תמונה ישנה של המתחם אשר ממנה ניתן ללמוד על התפתחות המתחם לאורך השנים.

את התיעוד הארכיטקטוני ביצענו על ידי מדידה פיזית של המבנים. עם זאת, הסתמכנו גם על שרטוטים של בתי הכנסת שבוצעו על ידי פרופסור שותה בוסתנשווילי מאוניברסיטת טביליסי שעוסק במחקר ובתיעוד של בתי כנסת בגיאורגיה.

ניסינו להעלות השערות ולהבין את התפתחות המקום על ידי בחינת החומרים מהם נבנו המבנים. בנוסף, חיפשנו סממנים ארכיטקטוניים שיכולים להצביע על שינויים ושיפוצים שבוצעו במבנים.

 

דף הבית > קוטאיסי, גאורגיה > מאמרים - קוטאיסי > מבוא לעבודת התיעוד במתחם היהודי בקוטאיסי

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©