דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > קוטאיסי, גאורגיה > מאמרים - קוטאיסי > המתחם היהודי העליון בקוטאיסי
המתחם היהודי העליון בקוטאיסי

לקריאת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

המתחם נמצא בקצה רחוב גפונוב, בנקודתו הגבוהה ביתר. המתחם כולל חצר גדורה ובתוכה בית כנסת ומספר מבנים נלווים ששימשו בעבר בתפקידים שונים:

מבנה א'
: בית כנסת – בית כנסת זה קטן יותר משני בתי הכנסת שבמתחם התחתון אך חזיתו מעוטרת יותר ועיצוב הפנים שלו מהודר ומרשים.

המתחם העליון בסביבתו העירונית. מסומן - בית הכנסת הכניסה לבית הכנסת, החזית הפונה לרחוב

 שחזור התיקרה  מראה פנים בית הכנסת

פנורמה של החלל הפנימי של בית הכנסת

מבנה ב': מקווה טהרה. מעל המקווה ישנה קומה נוספת הבנויה מעץ. כיום גרה בקומה זו אישה זקנה לא יהודייה. בחזית מבנה ב' נמצאים שברי עמודים, בסיסים וכותרות עמודים בשימוש משני, הזהים לאלה המצויים בחזית מבנה ג'.

מבנה ג'
: מבנה כפול קומה שתפקידו בעבר לא ברור. מבנה זה צמוד לבית הכנסת. קומת הקרקע של המבנה מלוכלכת מאוד. יש בה ערימות של ספרים מתפוררים ותשמישי קדושה על הרצפה, לצד כמה ספסלי ישיבה.

מבנה ד': מבנה שנהרס לא מזמן וממוקם מאחורי בית הכנסת.

בשרטוט המתחם ניתן לראות את ארבעת המבנים (מלמעלה, נגד כיוון השעון): מבנה ב' (המקווה), מבנה ג', מבנה ד' ומבנה א' (בית הכנסת)

תיארוך המבנים
רצינו להבין לְמַה שימשו המבנים השונים, באיזה סדר נבנו ואיך התקיימו החיים בחצר זו. מיפינו את החצר ואת המבנים באמצעות מדידות מדוייקות ובסיוע מפה סכמתית ששורטטה לפני כמה שנים על ידי משלחת תיעוד של המרכז לאמנות יהודית באוניברסיטה העברית.

היחס בין מבנה ג' לבין בית הכנסת – מבנה א': מבנה ג' צמוד לבית הכנסת, כמעט מקביל אליו, אך הוא נוטה קלות כך שהוא כמעט נוגע בפינת בית הכנסת ומותיר מעבר צר של פחות ממטר בין המבנים. לא סביר שמבנה משני ייבנה ליד בית הכנסת המפואר בצורה בלתי הגיונית ובלי להתחשב בו כלל. לפיכך אנו סבורים שמבנה ג' קדם לבית כנסת, ומיקומו של בית הכנסת נקבע מתוך מצוקת מקום ומתוך רצון לבנות לו חזית הפונה לרח' גפונוב.

היחס בין מבנה ג' לבין המקווה – מבנה ב': בחיבור בין פינות שני הבניינים ניתן לראות שפינת מבנה ב' "מתלבשת" על פינת מבנה ג', ו"בולעת" אותו. מחיבור זה הסקנו שמבנה ג' קדם גם למבנה ב'.

מבנה ד': במבנה ההרוס שממוקם מאחורי בית הכנסת, ניתן לראות שרידים דומים לאלו שנמצאו במבנה ב'. ייתכן ששרידים אלו פורקו מאגף של מבנה ג', או ממבנה אחר, בן זמנו של מבנה ג'. יכול להיות שהוסרו מחלל הפנים של המבנה, או מקומתו השנייה.

מבנה ג': בחזית מבנה ג' מבואה מרוצפת ומקורה שתקרתה נישאת על עמודי אבן. המבואה נמוכה מעט מפני החצר, ויורדות אליה שלוש מדרגות. כיוון הכניסה למבואה אינו מעיד על קשר לבית הכנסת ולכניסה אליו מרח' גפונוב.

מהנתונים הנזכרים הסקנו שמבנה ג' הוא כנראה המבנה הראשון שנבנה בשטח חצר הקהילה ושהיה מבנה בעל חשיבות, ולמרות שחיפשנו רמזים לתפקידו בתוך המבנה, לא מצאנו מה היה תפקידו.

ניתן לראות בתמונה את צמידות המבנים במתחם העליון

פירוט תיעוד מבנה ג'
הפרופורציות של המבנה דומות מאוד לאלו של בית הכנסת, אך הוא קטן יותר. הוא מחולק לחדר גדול לכל אורך הצד השמאלי, ולשני חדרים קטנים בצד ימין. גילינו שהקירות הפנימיים יושבים מעל הריצוף ושהם עשויים מעץ ולא מאבן כמו יתר הקירות. מכאן הסקנו שהקירות הפנימיים נוספו בשלב מאוחר לבנייה המקורית.

במרכז המבנה ארבעה עמודים המגיעים לתקרה. בדומה לבתי כנסת אחרים, עמודים אלו משמשים לתמיכת הקומה השנייה (או הגג) וגם תוחמים את מקום הבימה. תוכנית הריצוף גם היא מסמנת ריבוע במרכז החדר, בתוך השטח התחום בין העמודים. חומרי הריצוף זהים לחומרים בהם רוצף בית הכנסת.

במבנה היו כנראה שמונה חלונות: שניים בחזית הכניסה ושלושה בכל צד. הקיר המקביל לכניסה היה בעבר אטום, ולפיכך התאים להצבת ארון קודש. כיום יש בקיר הזה חלון אחד, אך נראה שנפרץ מאוחר (ניכרים סימני פריצה גסים בקיר האבן, ומשקופי החלון מיושרים בבטון). חלון נוסף, הפונה לבית הכנסת, חסום באבנים.

תגליות אלה הובילו להנחה שמבנה ג' שימש בעברו בית כנסת או מקום לימוד ששימש גם כמקום תפילה. כנראה שהמבנה קדם לבית הכנסת המפואר ממנו, וכאשר זה נבנה, מבנה ג' שינה את ייעודו, ירד מגדולתו ונזנח עם השנים.

חיזוק לסברה שהמבנה שימש מקום תפילה מצאנו בספסלי הישיבה הבודדים המצויים במבנה, וגם בבימה ניידת מעץ, שמצאנו בחדר נטוש במבנה ב', ושתואמת במידותיה את הריבוע התחום במרכז החדר במבנה ג'.

הקומה השנייה של מבנה ג' נטושה אף היא. דלת הכניסה לקומה השנייה אמנם נעולה אך נראה שהקומה היתה בשימוש עד לא מזמן. הגישה אליה היא מגרם מדרגות חיצוני (מבנה ה') המוביל גם לעזרת הנשים של בית הכנסת העליון. על הדלת שלט של תנועת חב"ד ('היכונו לביאת המשיח'). לא ברור מתי בדיוק הופסקה פעילות חב"ד בקוטאיסי, אך נראה שהיה זה לפני מספר שנים מועטות בלבד.

למתחם שלוש כניסות המובילות אל בית הכנסת, שתיים מרחוב גפונוב, ואחת מהרחוב המקביל. בפינה הצפון- מערבית של החצר מצאנו שער נוסף (שער 4) שמוביל לחצר קטנה וסגורה. לפי תיאור התפתחות הבניה שתיארנו זה עתה, לפיו קדם מבנה ג' למבנה ב', חצר קטנה זו הייתה חלק רצוף מהחצר כולה, והשער הוביל אליה.

פרט נוסף המלמד על ההתפתחות ההיסטורית של החצר הוא החזית הפונה לרחוב גפונוב. בשונה מהמצב הקיים במבנים מפוארים אחרים, בהם הנדבך הפוגש את המדרכה גס ובולט יותר, כאן נראה שהמדרכה חותכת את הקיר במקום אקראי. בשלוש החזיתות האחרות החיבור בין הקיר למדרכה הוא כמקובל. לאור מצב משונה זה, ובהתחשב בהפרשי הגובה בין החצר לרחוב, העלינו את הסברה שכאשר נבנה בית הכנסת, היה מפלס הרחוב נמוך, ולאחר שהוגבה, כיסה את הנדבכים התחתונים של חזית בית הכנסת.

ראיון
באחד הימים בהם עבדנו בתיעוד חצר בית הכנסת, פגשנו את נטשה חוטובלי, אישה יהודייה מבוגרת המתגוררת סמוך לחצר. היא הזמינה אותנו לביתה. להלן סיכום הראיון שערכנו איתה:

נטשה היא בת 85, נולדה בסומסק שבאוקראינה ונישאה ליהודי גאורגי, חייל בצבא האדום, שהגיע למקום מגוריה. בעלה היה יליד קוטאיסי, ובשנת 1940 עברו לעיר. מאז שהגיעה לקוטאיסי גרה נטשה באותו בית ברח' גפונוב הידוע גם בכינויו "ירושלים הקטנה". על קיר הבית ליד ביתה חקוקה באבן השנה 1886. לדעת נטשה שנה זו היא השנה בה נבנה בית הכנסת שבמתחם העליון.

נטשה זוכרת כי בעבר היה בית הכנסת צר מלהכיל את כל המתפללים והם עמדו בחצר, ואף גלשו לרחוב. לדבריה בית הכנסת היה פעיל עד לפני 7-6 שנים, והתפללו בו פעמיים בשבוע.

היא סיפרה כי בשנות החמישים חזר החכם חיים דברשווילי, שהיה רב בית הכנסת המרכזי, מלימודיו בארה"ב, והתגורר בקומה השנייה של מבנה המקווה (מבנה ב'). סידור התפילה שלו, אותו מצאה בבית הכנסת, נמצא אצלה עד היום. הסידור הודפס בווילנה בשנת 1890, כריכתו מעוטרת במתכת ובשנהב.

נטשה זוכרת כי במבנה ג' פעלה ישיבה, ומעליה ספריה. הישיבה פעלה עד לפני כשלושים שנה, ואז עברה לקומה מעל, במקום הספרייה. במבנה ד', ההרוס היום, הייתה מאפיית מצות. נטשה לא ידעה מדוע נהרס המבנה.

בתוך החצר, לאורך הקיר הדרומי, צמחה שורת עצים גדולים. העצים נכרתו לפני כשנה על ידי הגבאי, אירוע שהרעיש את כל השכונה. בחצר הקטנה, בפינה הצפון- מערבית, הייתה סככה ובתוכה משחטה שאינה קיימת עוד. רחוב גפונוב נסלל רק לפני כמה שנים.

זיכרון חשוב של נטשה הוא השריפה גדולה שהתחוללה בבית הכנסת בשנות הארבעים. נטשה הצילה שלושה ספרי תורה מבית הכנסת ולקחה אותם אל ביתה עד שהמבנה שוקם.

לפני כשנה נשדד בית הכנסת, נגנבה מנורת כסף ונשרפו ספרים ותפילין. על הרצפה נמצאו מזרקים.

 


 

דף הבית > קוטאיסי, גאורגיה > מאמרים - קוטאיסי > המתחם היהודי העליון בקוטאיסי

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©