דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > מומביי, הודו > כתבו עלינו > בית הכנסת בבומביי ומנורת המשאלות, Ynet יהדות, 20.02.07
בית הכנסת בבומביי ומנורת המשאלות, Ynet יהדות, 20.02.07

לקריאת המאמר ב Ynet לחצו כאן

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן


משלחת מחקר של סטודנטים ישראלים מיפתה את האתרים השונים של הקהילה היהודית בבומביי. והיה גם צ'ופר: בפנואל, פרבר סמוך לבומביי, התגלה בית כנסת קטן המגשים משאלות

פורסם ב- Ynet, 20.02.07, 13:50

אגדה הודית: לבית הכנסת הקטן "בית-אל" שבפנואל, פרבר צפוני של בומביי, מגיעים מדי שבוע כמה עשרות בודדות של יהודים. אבל בחגים או באירועים מיוחדים, מגיע קהל יהודי רב מכל רחבי בומביי, שיודע בשביל מה הוא עושה את הדרך הארוכה: לבית הכנסת מיוחסות סגולות פלאיות.

ידוע כי כל הרוצה להגשים משאלה, עליו להגיע לבית הכנסת, להדליק את מנורות השמן התלויות מהתקרה - ואז משאלתו תתגשם; יותר מכך, יהודים מקומיים מעידים כי בבית הכנסת הופיעו דמויות מלאכיות ושאורות המבנה שכובו בסיומו של יום, נדלקו במפתיע לאחר שהדלת ננעלה.


משאלה בלבוש הודי (צילום: טל ז'בוטינסקי)

לבית הכנסת "בית אל" הגיעו בימים האחרונים סטודנטים, חברי משלחת "מסע אל המורשת היהודית". במסגרת פרויקט מחקר, הם גילו בית כנסת מסוג קצת אחר; הסטודנטים השתתפו בתפילה ובחגיגות ה"מלינדה" (תפילות מיוחדות שמתקיימות לרגל שמחות משפחתיות), הדליקו מנורות שמן והביעו משאלות.

"התחושה להיכנס לתוך בית כנסת אחרי נסיעה ארוכה ברכבת צפופה והליכה ברחוב סואן, כשסביבך אלפי הודים, היתה של מפלט, של בית. בתי הכנסת היו שקטים כל-כך, אחרי כל המסעות הרועשים שעשינו בדרך אליהם", מספרת חברת המשלחת ליאת גוטמן.


הבדלה עם פחית קולה ובושם

28 סטודנטים נבחרים מרחבי הארץ יצאו לבומביי למשימת תיעוד חוויתית. שם הם חוקרים ומתעדים את קהילת בני ישראל, את קהילת היהודים הבגדדיים ואת אתרי המורשת של אחת הקהילות היהודיות הגדולות באסיה. זאת במסגרת פרויקט "מסע אל המורשת היהודית", המשותף למרכז זלמן שזר ולקרן אבי חי. הפרויקט מבקש ליצור מפגש וזיקה בין סטודנטים ישראליים לבין קהילות יהודיות מרוחקות בתפוצות, שלרוב אינן זוכות למבקרים יהודיים רבים מבחוץ, וזאת דרך העיסוק בתיעוד העבר וההווה.

במהלך שלושת השבועות האחרונים, מיפו הסטודנטים את האתרים השונים של הקהילה היהודית בבומביי ובסביבותיה, ביניהם בתי כנסת, בתי קברות ומוסדות ציבור, ונוכחו לגלות כיצד נראית יהדות בסגנון הודי: הם השלימו מניין לבאי בתי הכנסת הקבועים, ראו ארון קודש ששוכן בתוך ארון טלוויזיה, ביצעו בצאת השבת טקס הבדלה עם פחית דיאט קולה ובקבוק בושם של קלווין קליין, ראו על גבי מבנים עשרות צורות של מגן דוד, כוכב מחומש וצלבי קרס - כולם אלמנטים המופיעים בתרבות ההודית, ללא ההקשרים השליליים המיוחסים לשניים האחרונים בתרבות המערב, ובתוך כל כך, גילו כי צפיפות היא שם המשחק בהודו.

"גילינו שתי מגמות בקהילה היהודית בבומביי: האחת, שמירה של התרבות היהודית-ההודית המסורתית, שכוללת למשל מסורות של הנחת פרחים והבעת משאלות, כמו במקרה של בית הכנסת בפנואל", מספרת חנה הולנד, מנהלת הפרויקט במרכז זלמן שזר. לדבריה, "המגמה השנייה היא ניסיון לאמץ מרכיבים מהאורתודוקסיה היהודית המערבית. היהודים בהודו רוצים לשמור על יהדותם והם מחפשים את הדרך הטובה ביותר לעשות זאת".

דף הבית > מומביי, הודו > כתבו עלינו > בית הכנסת בבומביי ומנורת המשאלות, Ynet יהדות, 20.02.07

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©