דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > אורדיה, רומניה > מאמרים > תיעוד אורבאני של אורדיה
תיעוד אורבאני של אורדיה

אחת המטרות של משלחת זו הייתה לתעד את החיים העירוניים של הקהילה היהודית באורדיה: לצלול אל תוך היסטוריה של המקום, לחפש ברחובות העיר אחרי בתי-כנסת אבודים, לאתר בתי-ספר הרוסים ולראות כיצד ההיסטוריה שינתה את מהלך החיים של הקהילה באורדיה: פעם - קהילה המונה כמה עשרות אלפי חברים, וכיום - כמה מאות בלבד.

חילקנו את התפתחות הקהילה היהודית בעת החדשה לשלושה שלבים. השתמשנו בקהילה היהודית באורדיה כמקרה מבחן המדגים את סיפורם של יהודי האזור.

השלב הראשון נמשך עד למחצית השנייה של המאה ה-18. מדובר בהתיישבות יהודית על בסיס אישי. בפרק זמן זה, מספר היהודים שחיו באזור העירוני היה כ-200, והם היו מפוזרים בשכונות אוי-וארוש ובשכונת אולסי.

מאחר והתיישבות היהודים באזור העירוני הייתה עדיין אסורה, היהודים לא יכלו להקים מוסדות ציבוריים כגון בתי-כנסת או בתי-ספר ולהתגבש כקהילה. יחד עם זאת, ניתן לזהות כמה סימני-היכר לקיום היהודי במקום, כמו בית-קברות. כיום אין זכר לבית-הקברות ראשון זה.

השלב השני מתחיל לקראת סופה של המאה ה-18 וממשיך עד לאמצע המאה ה-19. כבר מרגישים את רוחות הסובלנות שאפשרו ליהודים להקים קהילה.

המבצר באזור ואראליה סיים לשמש כבסיס צבאי בשנת 1783. בעקבות כך נמכרו האדמות סביבו, וגם היהודים הורשו לרכוש אותן. כך, למרות שהאיסור על התיישבות יהודית נותר בתוקף והיהודים נותרו מופלים בתחומים שונים, הפכה נוכחותם "נסבלת", ואפשרה את התגבשותם כקהילה במקום. עם הזמן מהגרים נוספים הגיעו לאזור, הקהילה התרחבה, ובשנת 1850 מנתה הקהילה 1,500 חברים. מוסדות נוספים נוסדו בהם בתי-כנסת ושטיבלים, בית-חולים, "חברה קדישא" וכן בית-הקברות שבשכונת וולנסיה. הדומיננטיות של היהודים באזור הביאה לכך שבמחצית השנייה של המאה ה-19 האזור היה מוכר כ"אזור יהודי".

השלב השלישי של התיעוד העירוני מציג את הקהילה היהודית בשיאה.: הגורם המרכזי לשגשוג הקהילה היה תהליך האמנסיפציה שהתחיל בשנת 1840 עם מתן הזכות להתיישב, המשיך עם התנועות המהפכניות באביב העמים (1848-9), והושלם ב-1867 עם מתן זכויות מלאות ליהודים.

לאחר שיכלו היהודים להתיישב היכן שרצו, עבר מוקד חיי הקהילה למרכז העיר. ביטוי לכך ניתן למצוא במוסדות היהודיים הפזורים ברחובותיה הראשיים של אורדיה. אלו כללו סימני היכר יהודיים בולטים, עדות לכך שיהודי העיר לא התביישו ביהדותם, ולא פחדו מלהפגינה.

מחלוקת בשאלת אופי השתלבותם של היהודים בחברה הכללית הביאה לפילוג, עד שב-1870 נתהוו שתי קהילות עצמאיות - ניאולוגית ואורתודוכסית, כל אחת ומוסדותיה.

ערב מלחמת העולם השנייה מנתה הקהילה כ-25,000 נפש ונטלה חלק פעיל בכל תחומי החיים בעיר (כמו כלכלה, תרבות, עיתונאות).

לסיכום ניתן לומר, כי ההשפעה והרוח של הקהילה היהודית ניכרות באורדיה עד עצם הימים הללו.


 

דף הבית > אורדיה, רומניה > מאמרים > תיעוד אורבאני של אורדיה

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©