דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > מורביה, צ'כיה > משלחת לתיעוד קהילות יהודיות בצ'כיה 2004
משלחת לתיעוד קהילות יהודיות בצ'כיה 2004

מאת בוגרת המשלחת זוהר אנילי
(פורסם ב"קולי")

הקיץ הוא הזמן בו הסטודנט הממוצע עושה אחד משני דברים: עובד קצת ואז נותן מנוחה למוחו היגע בטיול בארץ או בחו"ל, או לחילופין מעמיס על עצמו קורסי קיץ וצובר עוד נקודות במרוץ אל התואר. רציתי לשתף אתכם באפשרות שונה ואחרת - תוכנית נפלאה שהשתתפתי בה הקיץ, בשם "מסע אל המורשת היהודית". התכנית היא משלחת סטודנטים שהיא חיבור בלתי נשכח בין הנאה והעשרה לימודית. (הפרויקט נערך מטעם מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל וקרן אבי חי)

זוהי משלחת סטודנטים לתיעוד קהילות יהודיות בעולם שיוצאת פעם בשנה, זו הפעם השלישית. המשלחות הקודמות תיעדו באיזמיר שבטורקיה ובסלובקיה, ואילו אנחנו יצאנו לחבל מורביה שבמזרח צ'כיה ושם תיעדנו במשך שלושה שבועות. את המשלחת ליווה צוות מקצועי ישראלי בתחומי היסטוריה, ארכיטקטורה ושימור, אנשי מקצוע צ'כים וכן קבוצת סטודנטים מקומיים שהשתתפו בעבודה השוטפת.

אתם בודאי שואלים מי הם חברי המשלחת, איך מתקבלים, ומה בדיוק עושים בארץ היעד. ובכן, המשלחת מורכבת מסטודנטים ממגוון מקצועות, מכל האוניברסיטאות ואף ממכללות. התחומים מהם מגיעים הסטודנטים לאו דווקא קשורים לנושא היהדות (השנה, למשל, השתתפו במשלחת סטודנטים לרפואה ומדעי המחשב) אולם יש כמות גדולה יחסית של סטודנטים לארכיטקטורה ומקצועות הקשורים במטרת המשלחת כמו פילוסופיה יהודית, לימודי ארץ ישראל, אמנות ועוד. המיונים לפרוייקט כוללים ראיונות אישיים עם הסטודנטים ונערכים בסוף סמסטר חורף.

ההכשרה לפרויקט מתחילה טרם היציאה מהארץ. במהלך סמסטר ב' השתתפנו במספר סמינרים שכללו הרצאות הכנה והיכרות עם ההיסטוריה, האמנות והתרבות של חבל מורביה שצ'כיה, דיונים בנושאים הקשורים לזהות יהודית וישראלית, וכן הכשרה מעשית בתיעוד, אדריכלות ועוד. מפגשי ההכנה פתחו בפניי מגוון נושאים שהיו חדשים לי, והכי חשוב, התודעתי לשלושים סטודנטים מקסימים שהגיעו מתחומי עניין שונים.

כמה מילים על הסטודנטים – עיקר החוויה, עבורי, הייתה חברתית. הסטודנטים שנשלחים הם מלאי מוטיבציה ורצון לתרום. אלה הם אנשים שהשהות בחברתם במשך שלושה שבועות גרמה לי הנאה, למדתי מהם המון וכמובן למדתי על עצמי.

במהלך השהות בצ'כיה, התאכסנו במלון בעיר הגדולה ברנו. בשבוע הראשון ערכנו סיורים עם מדריכים בין האתרים השונים וקיבלנו רקע על המקומות השונים. לאחר מכן בחר כל סטודנט באיזה אתר יעבוד, כשהאפשרויות העיקריות היו תיעוד אדריכלי והיסטורי של בתי כנסת, תיעוד בתי קברות יהודיים, ואיסוף חומר ומחקר בארכיונים. הצוות המקצועי היה פתוח להצעות שלנו ואיפשר לנו חופש בחירה נרחב והוספת נושאי מחקר.

לאחר הערב הדרמטי שבו התחלקנו לקבוצות עבודה וקבענו היכן כל סטודנט יעבוד, יצאנו לשטח והתחלנו לתעד. אני בחרתי לתעד בית קברות יהודי בעיירה בשם ברצלב על גבול אוסטריה. במשך כשבוע עמלנו, שתי סטודנטיות ואנוכי, על פענוח הכתוב בכל מצבה, כתיבת תיאור המצבה וכן הכנת מפה מפורטת של בית הקברות. לפני כן ניקינו את הקברים, ובעיקר עקרנו צמחים מטפסים שכיסו את הקברים והערנו חרקים גדולים ומשונים מתרדמתם.

את החומר ערכנו במחשב במהלך השבוע האחרון לתכנית. בערב האחרון לשהותנו בצ'כיה, התקיים ערב סיום מרגש, בו הגשנו את פרי עמלנו בפני אנשי הקהילה היהודית של העיר ברנו ואנשי מקצוע מקומיים אשר ליוו אותנו בפרויקט. הערב היה מאוד מכובד, ההגשה שלנו לוותה בתכנית אמנותית ונערכה באולם עתיק ויפהפה. משם מיהרנו למועדון הריקודים הקרוב, גמענו את הבירה הצ'כית המעולה ורקדנו עד שעות הבוקר המוקדמות, עת הגיע הזמן לטוס ארצה.

לסיום אני רוצה לציין את הארגון המעולה והמסודר של התכנית, שנעשה על ידי מרכז זלמן שזר ומנהלת הפרויקט חנה הולנד, ולהודות לקרן אבי חי שמימנה את הפרויקט. הפרויקט מומלץ בחום!

 

דף הבית > מורביה, צ'כיה > משלחת לתיעוד קהילות יהודיות בצ'כיה 2004

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©