דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > סלוניקי, יוון > מאמרים - יאנינה > תולדות הקהילה היהודית ביאנינה
תולדות הקהילה היהודית ביאנינה

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

העיר יאנינה, בירת חבל אפירוס שביוון, נמצאת כ- 300 ק"מ דרום-מערב לסלוניקי. הקהילה היהודית של יאנינה, הקהילה הרומניוטית הגדולה ביוון, היא אחת הקהילות היהודיות העתיקות באירופה. ראשיתה של ההתיישבות היהודית ביאנינה לוטה בערפל. המקדימים טוענים כי היהודים התיישבו בעיר כבר בתקופת שלטונו של אלכסנדר הגדול, ואילו ע"פ מסורות אחרות ייסדו אותה יהודים שגורשו ע"י הרומאים כעבדים מארץ ישראל עם חורבן הבית השני. יתכן שיהודים חיו כאן בתקופת השלטון הרומי, אך אין עדויות לכך. כמו כן לא ידוע אם היו יהודים ביאנינה במאות הראשונות של השלטון הביזאנטי. על פי מסורת מקומית היה ליהודי יאנינה בית כנסת בין חומות העיר בסוף המאה ה – 9.

עדויות ראשונות בכתב על הימצאות יהודים ביאנינה יש רק מהמאה ה- 14. ב – 1430 נכבשה יאנינה ע"י העות'מאניים ונשארה תחת שלטונם עד 1913 אז עברה העיר תחת שלטון יון. אחרי גירוש יהודי ספרד בסוף המאה ה – 15 התיישבו רבים מהם ברחבי האימפריה העות'מאנית. בואם של מגורשי ספרד חולל תמורות חשובות באורחות חייהם של היהודים הרומניוטים, אף על פי כן הצליחה קהילת יאנינה לשמור על ייחודה.

עוד זרם מהגרים שנטמע בקהילת יאנינה היה מסיציליה ואזור אפוליה שבדרום איטליה.

במחצית הראשונה של המאה ה- 19 ועד ראשית המאה ה- 20 עלה מספר חברי הקהילה בהדרגה, עד שהפכה לקהילה מרכזית וחשובה ביון. בשנים שלאחר מכן, בעקבות המצב הכלכלי הקשה והמתח העדתי בין היוונים והתורכים החל גל עזיבה גדול. הדבר פגע גם בקהילה היהודית וגרם לפיחות במניינה. פגיעות מעין אלה ביהודים הגיעו לשיאם בזמן מלחמות הבלקן.

בתקופת מלחמת העולם השנייה ברחו רבים מתושביה של יאנינה לאלבניה, ושאר הקהילה,כ- 1870 איש, נלקחה למחנות הריכוז אשוויץ –בירקנאו. בסוף המלחמה נצלו רק 164 מיהודי יאנינה, כ- 100 מהם חזרו לעיר. כיום מונה הקהילה כ- 45 איש, מתוך כ- 70,000 תושבים בעיר כולה
 

דף הבית > סלוניקי, יוון > מאמרים - יאנינה > תולדות הקהילה היהודית ביאנינה

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©