דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > אורדיה, רומניה > מאמרים > בית הכנסת האורתודוקסי הקטן "חברה ש"ס"
בית הכנסת האורתודוקסי הקטן "חברה ש"ס"

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

הרב משה הירש פוקס

"לא ימוש ספר התורה הזה מפיך והגית בו יומם ולילה למען תשמור לעשות ככל הכתוב בו כי אז תצליח את דרכיך ואז תשכיל" (יהושע א', ח'). פסוק זה שנבחר להיות הפסוק הפותח את התקנון של חברת לומדי ש"ס מצביע על הדגש שניתן בחברה זו על הערך של לימוד תורה.

חברת לומדי ש"ס הוקמה בשנת 1867 על ידי ר' משה הירש פוקס. מוסדות וחברות שונות הוקמו על מנת לדאוג לצרכים השונים של הקהילה. מטרתה של חברה זו הייתה "להיות מבצרה של חוכמת ישראל ורוחה". החברה מילאה תפקיד חשוב בביסוס מעמד לימוד התלמוד, וכללים חמורים נקבעו לגבי מנהגי אבלות ולבוש הנשים.

בשנים 1919-1934 שימש יוחנן שטרסר כנשיא החברה. בתקופה זו היווה בית הכנסת מוקד רוחני חשוב לעומת בית הכנסת האורתודוקסי הגדול והרשמי של הקהילה הסמוך אליו.

בבית הכנסת חברת ש"ס ניתנו שיעורי תורה, ערב ובוקר, אשר משכו אליהם תלמידי חכמים ממרחקים. ר' משה פולאק (1925) העביר שיעור ערב בגמרא, פוסקים ותוספות. בחדרים הצדדיים ניתן שיעור במשניות ובשולחן ערוך ע"י ר' נפתלי דוד בינדר.

שנת בנייתו של בית הכנסת איננה ברורה. ידוע לנו כי בשנת 1908 נבנה בית בכנסת או עבר שיפוץ על פי תוכניות של האדריכל Incze Lajos. ממצאים פיזיים שונים וחלקי ראיונות מייחסים לבית הכנסת גילאים שונים.

חזית בית הכנסת כיום ובתמונה היסטורית

נוכחותם של שני בתי כנסת אורתודוקסים במתחם הקהילה מעידה על שוני במעמד הרוחני-חברתי של המתפללים. על פי עדויות, היו המתפללים בבית הכנסת חברת ש"ס אנשים אדוקים ומכובדים יותר ואילו בביכ"נ האורתודוקסי הגדול התפללה שאר הקהילה.

שני בתי כנסת אורתודוקסיים בחצר הקהילה היהודית:
מימין - בית הכנסת "חברה ש"ס" (הקטן) ובסמוך אליו
בית הכנסת האורתודוקסי הגדול.

לבית הכנסת כניסה הדרגתית המכינה את הבא להתפלל לקראת עבודתו הרוחנית, דרך מבואה, שטיבל ולבסוף לחלל התפילה. כניסה זו מבטאת הפרדה בין קודש לחול, בין החוץ והפנים. סידור הישיבה הוא כלפי הבימה. בקיר המזרחי ישנם מקומות ישיבה שפונים לקהל, המיועדים למתפללים המכובדים.

החללים השונים בבית הכנסת סידור הספסלים


בבית הכנסת התגלו פריטים שונים המתוארכים לתקופות שונות:
ניתן לראות את ארון הקודש, כנראה הפריט הקדום יותר מהמחצית השנייה של המאה ה- 19. למרות מימדיו הצנועים נעשה מאמץ להדגישו ע"י ציור קיר מרשים.

סגנון הבימה הוא נאו-בארוקי מתחילת המאה ה- 20. הבימה ממוקמת במרכז בית הכנסת ומהווה מוקד ההתרחשות אליו פונה הקהל.


על פי גודל הלבנים שהתגלו בקירות המבנה, ישנה אפשרות להעריך את זמן הבנייה לשנות השמונים של המאה ה- 19.

חתך אורך של בית הכנסת מראה הלבנים דרך הטיח המתקלף

סגנון החזית, ארט נובו, מעיד על היותה מאוחרת יותר- שנות ה- 20 של המאה ה- 20. חזית בית הכנסת אינה פונה לרחוב, כפי שפונה בית הכנסת האורתודוקסי הגדול, אלא לחצר מתחם הקהילה היהודית בה שכנו גם משרדי הקהילה.

מראה ממוחשב של חזית בית הכנסת. משני הצדדים - תמונות פרטים עיטוריים שבחזית


להלן עיטורי התקרה. מצבם הפיזי של ציורי הקיר כיום ירוד וחלקי טיח נושרים מהקיר.

 תוכנית העיטורים בעזרת הגברים  פרט מוגדל של התקרה

ניתן לראות גם את עיטורי הקיר בעזרת הנשים ובגלריה. עזרת הנשים בבית הכנסת הינה למעשה שלוש גלריות המקיפות את בית הכנסת מצפון, ממערב ומדרום.

                                                  תוכנית העיטורים בעזרת הנשים ופרטי עיטור מוגדלים


לאחר מלחמת העולם השנייה נשאר ביהכ"נ במצב שאיפשר את פתיחתו מיד לאחר מכן. בשל הזמן הקצר שעבר בין הכיבוש הגרמני של טרנסילבניה ובין סיום המלחמה, נותרו בתי הכנסת יחסית שלמים.

מאז ועד היום בית הכנסת משמש כמוקד לחברי הקהילה. נערכות בו תפילות כל בוקר, בשבתות ובחגים.

דף הבית > אורדיה, רומניה > מאמרים > בית הכנסת האורתודוקסי הקטן "חברה ש"ס"

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©