דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > דברצן, הונגריה > מאמרים - מאד > מבוא לעבודת התיעוד במאד
מבוא לעבודת התיעוד במאד

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן.

בספטמבר 2008 נסענו לחקור ולתעד את הקהילות היהודיות של צפון מזרח הונגריה, אלו שעודן קיימות ואלו שהיו ואינן.

במסגרת מסע זה בחרנו להתמקד בהתיישבות היהודית בכפרים, תוך התמקדות בכפר מאד, כפר קטן במחוז היג'ליה, אשר בו חיה בעבר קהילה יהודית מבוססת וכיום אין בו כלל יהודים. בחרנו בכפר זה למרות ובגלל שאין בו כיום אף יהודי שיכול היה לעזור לנו במחקרנו. הכפר קסם לנו בריחוקו, במיקומו בינות גבעות וכרמים, בשלווה שבו ובעדויות הדוממות לקהילה היהודית שחיה בו בעבר. ביקשנו להרחיב ולהעמיק את הידע שלנו על קהילה זו ככל האפשר.

תחילה התמקדנו במספר מוקדים אותם רצינו לחקור, לפי המידע שהיה לנו על הכפר טרם הגעתנו אליו- ערכנו מיפוי טופוגרפי של בית הקברות וכן תיעוד של כל המצבות באמצעות כרטיסי תיעוד. במקביל ערכנו תיעוד אדריכלי של מבנה הישיבה. את בית הכנסת בחרנו שלא לתעד מאחר שהוא שופץ בשנת 2004 ובמסגרת השיפוץ זכה כבר לתיעוד נרחב. בנוסף, ערכנו חיפוש בארכיונים השונים, בהם מצאנו מספר מפות ישנות של הכפר ומסמכים נוספים.

בתחילה העדפנו להצניע את סיבת הביקור שלנו מן הסקרנים הרבים שהתפלאו על הימצאותם של שבעה זרים בכפר, משום שחששנו כי סיבת ביקורנו עלולה לעורר התנגדות. אחרי הכל, באנו לחקור קהילה יהודית אשר חיה בעבר בכפר ואשר רבים מחבריה נספו בשואה. אולם, תושבי הכפר התעניינו מאוד במעשינו ומששיתפנו אותם אף שמחו מאוד לעזור. הופננו, על-ידי מספר תושבים, לכמה מקשישי הכפר, בכדי לנסות ולהיעזר בהם על מנת ליצור תמונה של חיי היהודים במאד כפי שהיו לפני מלחמת העולם השנייה. אותם אנשים שמחו מאוד לשתף אותנו בזיכרונותיהם מן התקופה בה התגוררו היהודים בכפר. הראיונות שערכנו עימם סייעו לנו לצייר את מרקם החיים של היהודים בכפר לפני מלחמת העולם השנייה, את מיקום בתיהם, עיסוקיהם, את השתלבותם בתרבות ההונגרית ואת אופי החיים היהודי שחיו.

בדוח זה אנו מעוניינים לסכם את ממצאינו בכפר ואת חווית המחקר. נתחיל בסקירה היסטורית קצרה על האזור ומאפייניו הייחודיים וכן על התיישבות היהודים באזור ונמשיך בתיאור הממצאים שהעלה מחקרנו.


מתודולוגית המחקר

לשם עריכת המחקר שהינו במאד חמישה ימים, במסגרתם חקרנו במספר מישורים:

ביקרנו פעמים רבות בבית הכנסת ובישיבה בכדי לנסות ולאפיין את המבנים ואת עיטוריהם. ערכנו תיעוד אדריכלי של מבנה הישיבה באמצעות מדידות ומיפויים, שירטוט תוכניות המבנה, חזיתות וחתכים.

במקביל, ערכנו תיעוד של בית הקברות- מילאנו כרטיס תיעוד עבור כל מצבה, אשר כולל תמונה של המצבה ואת מירב הפרטים שעלה בידינו למצוא- שם הנפטר, שנת הפטירה, הכיתוב, העיטורים, סוג האבן ועוד. לשם התיעוד מספרנו את המצבות הרבות. בית הקברות עתיק ומצבן של מצבות רבות בכי רע ומנע מאיתנו למצוא פרטים על הקבורים תחתיהן. דבר זה הגדיל את תחושת השליחות שלנו ואת הבנת החשיבות שיש בתיעוד בית הקברות לפני שמצבות נוספות יהפכו בלתי מזוהות. בנוסף, ערכנו מיפוי טופוגרפי של בית הקברות המתעד את מיקומה של כל מצבה.

הגענו לארכיונים שונים במטרה למצוא חומר כתוב על הכפר. ביקרנו בארכיון העירייה ובספריה, בארכיון בעיירה הסמוכה, טוקאי, וכן בארכיון המרכזי של האזור אשר ממוקם בעיירה הסמוכה שאטוראיאוהיי.

מלבד תיעודים אלו, ערכנו סיורים רבים בכפר בניסיון למצוא עדויות לחיים יהודיים. כך מצאנו מספר בתים עם עדויות למזוזה וכן את המקווה. הדרך האחרונה בה חקרנו היא עריכת ראיונות. ראיינו שבעה אנשים, שישה קשישים אשר זוכרים את היהודים שחיו בכפר ואדם אחד אשר משמש כיום כאחראי על בית הכנסת. הוא האיש שפותח את בית הכנסת למבקרים ואף הוא ידע לספר רבות על חיי היהודים במאד. לחלק מן המרואיינים הגענו בעקבות עצתם ועם עזרתם של אנשים שונים אשר פגשנו בכפר- הכומר הקתולי, המארחת שלנו ועוד, ואת חלקם האחר פגשנו בשיטוטינו בכפר ופנינו אליהם לעזרה.

יש לציין כי כל המרואיינים שמחו לדבר עימנו ולעזור, חרף חששנו הראשוני. הראיונות כולם התנהלו בצורה פתוחה, שאלנו שאלות ונתנו למרואיינים להפליג בזיכרונות. כולם העלו זיכרונות רבים מיהודים שזכרו, על בתיהם, חנויותיהם והמסבאות שלהם והרבו לספר לנו על הקרבה שהייתה בינם ובין היהודים טרום מלחמת העולם השנייה.
 

אנו מקדישים את מחקרנו למיקי רז (זילבר), סבא של גלית, יליד מאד אשר ליווה אותנו רבות במסענו ונפטר במהלך שהותנו בהונגריה.

מגישי המחקר על מאד: אולגה דרגונסקי, גלית רז, מור פחימה, עודד ביתן, עידן לדרמן, קרן גייגר ושאנדור גאבור יוני.

דף הבית > דברצן, הונגריה > מאמרים - מאד > מבוא לעבודת התיעוד במאד

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©