דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > דברצן, הונגריה > מאמרים - מאד > היישוב היהודי במאד
היישוב היהודי במאד

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

הכפר מאד הוא בן כשבע מאות שנה. הכפר ממוקם בחבל היג'ליה-טוקאי, סמוך לכפרים טרצל, סרנץ' וטוקאי. הערים הקרובות ביותר הן נירג'האזה ומישקולץ, אשר שימשו כערי המחוז. תושבי הכפר התפרנסו בעבר מחקלאות ובעיקר מכרמים, ובימים אלו ישנה חזרה לעיסוק זה.

ראשיתה של הקהילה היהודית בכפר בתחילת המאה השבע-עשרה. היהודים הראשונים הגיעו לכפר מגליציה כדי לסחור ביינותיו המשובחים של המחוז, בעקבות הזמנתו של מנהרט, בעל האחוזה של הכפר באותה העת. אולם על ישוב קבע של יהודים באזור ישנן עדויות רק למן המאה השמונה-עשרה.

בית הכנסת נבנה עם התבססות הקהילה, כמעט מאה וחמישים שנים לאחר היווסדה, בשנת 1798 ומעידה על כך אבן ראשה הקבועה במפתן בית הכנסת. עיסוקם העיקרי של יהודי מאד, כאמור, היה קשור בייצור יין ושיווקו. בשנים אלו כבר התבצע הסחר ביין על-ידי יהודים מקומיים אשר חכרו כרמים ופיתחו ענף ייצור וייצוא של יינות.

רבה הראשון של מאד היה הרב משה וולף ליטמן. רבנים מפורסמים נוספים אשר פעלו בכפר היו הרב אברהם יהודה שוורץ, הרב עמרם בלום, והרב נפתלי שוורץ. בכפר הוקמה ישיבה באמצע המאה השמונה-עשרה אליה זרמו צעירים מכל רחבי הונגריה, אשר היוותה מקור תורני והלכתי גם לעיסוק הפנימי והמקומי- היין. בשנות קיומה, יצאו מהישיבה כעשרים וחמישה ספרים בעברית הנוגעים בחידושי תורה ובשותי"ם (לוי,1974).

מבחינה רוחנית, מתחילת קיומה של הקהילה הורגשה בה נטייה לחסידות (דבר הבא לידי ביטוי בעצם הקמתה של ישיבה ברוח זו, ובשילוב הבחורים בחיי הקהילה). הקהילה נאבקה מראשיתה נגד כל השפעה זרה והתבוללות. על ציר "ניאולוגים-אורתודוכסים" תופסת יהדות מאד צד מאוד ברור, לכיוון האדוק והשמרני. אולם, עם התפתחות הקהילה וקשריה עם כפרים וערים אחרים במחוז, הלכה והתפוררה ה"חומה" האדוקה, וניתן לראות השפעות של השכלה וניאולוגיה בקברי הגבירים, בכתובות בשפות נוספות לצד העברית, ובבתי המידות ברחוב הראשי בכפר (שוורץ, 1987). בנוסף, למרות אדיקות הקהילה, בבית הקברות אין אבחנה בין אזורי קבורה לגברים ולנשים (בניגוד, למשל, לעיירה ניג'קאלו, ממנה יצא האדמו"ר מקאליב, בה בית הקברות מופרד לחלוטין).

על אף היות הקהילה אדוקה ושמרנית, ראו יהודי מאד את עצמם כחלק בלתי נפרד מהונגריה, והגדירו על פיה את זהותם הלאומית. גאוות הקהילה על השתתפות לוחמים יהודים מן הכפר במלחמת העולם הראשונה, הינה דוגמא מובהקת לכך.

בשנת 1940, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, החל סופה של הקהילה. בשנה זו גורשו שלוש משפחות ונרצחו בקמנץ-פודולסקי. אחרי שכבשו הגרמנים את הונגריה בשנת 1944 רוכזו היהודים בבית הכנסת בכפר וממנו הועברו ברכבת לגטו אוהעל, אשר מוקם בקצה העיר שאטוראיאוהיי. מבין ארבע מאות וחמישים יהודי הכפר ניצלו כתשעים. לאחר המלחמה חזרו מספר משפחות לכפר, אשר המשיכו לנהל חיי קהילה צנועים, עד לעזיבת אחרון היהודים את המקום, באמצע שנות השבעים (לוי, 1974).

דף הבית > דברצן, הונגריה > מאמרים - מאד > היישוב היהודי במאד

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©