דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > דברצן, הונגריה > מאמרים - דברצן > מתחם בית הכנסת האורתודוקסי בדברצן
מתחם בית הכנסת האורתודוקסי בדברצן

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

מתחם בית הכנסת האורתודוקסי הוקם ב- 1893. היה זה מתחם ראשון מסוגו בעיר והוא ריכז את בתי הכנסת הקטנים של יהודים אורתודוקסים שהיו פזורים באזור מרכז העיר. שנים ספורות אחר כך נבנה מתחם דומה של קהילת הסטאטוס קוו, במרחק זעום מהמתחם הזה – בעקבות חילוקי הדעות בין קבוצות היהודים השונות בעיר.

המתחם כלל בית כנסת, בית מטבחיים, את מגורי השוחט, חנויות בשר, מקווה ובית מדרש.

בשל שינוי ייעודו של מבנה בית הכנסת בעתיד, הבנו כי יש לנו חלק בתיעוד האחרון שיהיה למקום כמבנה בית כנסת, ולכן חקרנו, מיפינו ותיעדנו את המתחם לפרטיו.

מבני מתחם בית הכנסת

החזית הראשית של בית הכנסת פונה לרחוב הראשי ומעידה על הקשר בין מתחם הקהילה וחיי הרחוב והעיר. החזית הצדדית ("המסחרית") גם היא פונה אל הרחוב, והיא הכילה בעבר חנויות בשר כשר. שאר מבני המתחם פונים פנימה אל מרכז המתחם.

בית הכנסת האורתודוקסי - חזית ראשית

 

חצר מתחם בית הכנסת האורתודוקסי:
מימין - בית הכנסת האורתודוקסי. משמאל – מבנה השוחט ומבנים נוספים
משמאל - החזית הפנימית של בית הכנסת האורתודוקסי.
מימין - בית המדרש (רעפים אדומים) ומבנה השוחט (גג שחור)
 
 
 בית הכנסת האורתודוקסי - החזית הצדדית (המסחרית)

חזית בית הכנסת מפוארת יותר מהחזיתות הפנימיות שלו, שפונות כולן לתוך המתחם. סגנון החזית מעיד לדעתנו על מספר דברים. ראשית, נראה כי היהודים חשו צורך לאפיין את החזית בצורה האירופאית ביותר שיכלו, קרי בסגנון המשלב מוטיבים גותיים (כדוגמת חלון הרוזטה) וקלאסיים. בנוסף, נראה כי הסגנון נבחר כדי להפגין איפוק וסולידיות וכדי לא למשוך תשומת לב יתרה למתרחש בתוך המתחם (הכניסה למתחם סמויה כמעט ואינה מאפשר הצצה לתוך המתחם).

חצר הקהילה
במרכז המתחם ישנה חצר אליה פונות חזיתות יתר המבנים. החצר שימשה לענייני דת כמו גם למפגשים חברתיים.

דיוויד, שבילדותו גדל בדברצן, נזכר כיצד "יום יום היו באים אחרי הלימודים לבית המדרש. חצר בית הכנסת הייתה מרכז החיים, כולם היו נפגשים בה - ילדים שבאו ללמוד בבית המדרש ומבוגרים שבאו להתפלל או לקנות בשר אצל השוחט שישב במתחם".

הדמייה - מתם בית הכנסת האורתודוקסי, מבט על

ראש הקהילה מספר: "בחגים היינו הולכים לבית הכנסת. היו שם כל כך הרבה ילדים. במהלך יום כיפור חצר בית-הכנסת הייתה מלאה אנשים והיה נחמד לראות אותם מברכים זה את זה לשלום ומאחלים שנה טובה. הייתה פה קהילה יהודית גדולה בזמנים האלו".

הדמיות מתחם בית הכנסת האורתודוקסי – מבטים מהחצר:

 מימין - שער הכניסה למתחם, משמאל - מבט מהחצר אל חזית מבנה בית הכנסת
 
 מימין - הכניסה למבנה בית הכנסת מתוך החצר,
משמאל - מבט מהחצר אל חזית מבני המתחם- מבנה השוחט, המקווה ובית המדרש
 
 מימין - מבט מהחצר אל המשחטה, משמאל – מבט מהחצר אל הכניסה לבית המדרש

מבנה בית הכנסת האורתודוקסי

סגנון הבנייה
סגנון הבנייה של המבנה עצמו מאופק והוא נבנה בטכנולוגיה ובסגנון מקומיים. הקירות היו מאסיביים ונבנו מלבנים. התקרה הייתה עשויה שילוב של קורות מתכת שמולאו ביניהן בלבנים (שנקראו porosz fodem, או תקרה פרוסית), או מקורות עץ.

עמודים היו עשויים ברזל יצוק או לבנים, תלוי בעובי הדרוש. התקרה הראשית הייתה קלה בדרך כלל, ונבנתה מרשת מתכת שצופתה גבס ואשר נתלתה מהגג הראשי. עם זאת, ניכר שימוש בברזל יציקה, גם אם לא בצורה נרחבת כמו בבתי כנסת אחרים בני התקופה. בעיקר בולט הדבר בשימוש בכבלי מתיחה תחת הקמרון הראשי, שנועדו להקטין את גודל עמודי התמך החיצוניים (האומנות).

חתך רוחב - מבנה בית הכנסת ופירוט מרכיבי המבנה:

גם צורת הישיבה וגם היחס בין המוקדים במבנה הם על פי המבנה האורתודוקסי המסורתי. הבימה וארון הקודש מוגבהים מעל מפלס הרצפה והמרחב בין שני המוקדים מלא בספסלי ישיבה צפופים.

העיטורים בפנים בית הכנסת ממשיכים את הרצון למשוך כמה שפחות תשומת לב. למרות נוכחות הסממנים היהודיים "הרשמיים", אין עיטורים בעלי אופי פוליטי. האיפוק והשקט נשמרים בדמות עיטורים עממיים, לאו דווקא בעלי צורה מוגדרת.

הדמיות ממוחשבות תלת מימדיות המדמות את פנים בית הכנסת האורתודוקסי:

מימין - מבט אל בימת בית הכנסת, משמאל – מבט מעזרת הנשים
 
מימין - מבט אל ארון הקודש וקונסטרוקציית המתיחה,
משמאל – מבט מהכניסה אל מקומות הישיבה, הבמה וארון הקודש

 

דף הבית > דברצן, הונגריה > מאמרים - דברצן > מתחם בית הכנסת האורתודוקסי בדברצן

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©