דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > דברצן, הונגריה > מאמרים - דברצן > מתחם בית הכנסת הגדול של הסטטוס קוו/ ביה"כ הניאולוגי בדברצן
מתחם בית הכנסת הגדול של הסטטוס קוו/ ביה"כ הניאולוגי בדברצן

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

בית הכנסת הניאולוגי נבנה ב-1897 ע"י הארכיטקט יעקב גרטנר בסגנון ביזנטי ערבי. בית הכנסת נשרף לאחר מלחמת העולם השניה.

בחלק מהממצאים שאספנו ובחלק מהריאיונות שערכנו, בעיקר בארץ, עלתה הטענה כי בית כנסת זה לא שימש את הקהילה הניאולוגית וכי לא היתה קיימת קהילה כזו, אלא נחשב לבית הכנסת הגדול של קהילת הסטטוס קוו.

לבסוף התברר שכ-180 משפחות של משכילים ועשירים מקהילת הסטטוס קוו, נפרדו מהקהילה היהודית בשנת 1869 וייסדו קהילה ניאולוגית בדברצן. ואולם בשנת 1871 הם החליטו לחבור חזרה לקהילת הסטטוס קוו. אך מאחר שבית הכנסת הגדול נפתח בשנת 1897 הוא ללא ספק היה כל זמן קיומו שייך לקהילת הסטטוס קוו.

מר יוסף בר יואל זוכר שהאורתודוקסים לא נכנסו לבית הכנסת הגדול הזה, בגלל השינוי במיקום קריאת התורה: בעוד שבבית הכנסת הקטן האורתודוקסי הבימה היתה במרכז האולם ושם היו קוראים בתורה, בבית הכנסת של הסטטוס קוו השולחן עליו הניחו את התורה בזמן קריאתו לא היה במרכז האולם אלא יותר קדימה, ליד ארון הקודש. אולם היו אותודוקסים שלא היו מוכנים לוותר על שמיעת דרשתו של ד"ר מאיר וויס, ולכן שמעו את הדרישה שהתקיימה בשעות הצהרים בעומדם באחד השערים של בית הכנסת.

בית כנסת זה שימש בעיקר את השכבה הסוציו-אקונומית הגבוהה של הקהילה (בנקאים, סוחרים סיטונאים, רופאים, עורכי-דין וכו'), והיווה מוקד מרכזי החיי היהודים של סוף המאה ה-19.

היו בו מנינים כל שבת החל במוסף, כולל קריאה בתורה, ובחגים משחרית והלאה. המבנה הכיל בין 1000- 1200 מקומות ישיבה לגברים ואותו מספר גם לנשים בקומה עליונה. בנוסף היתה מקהלה משותפת של גברים וילדים בתפילות.

מתחם בית הכנסת כלל גם חצר בה היה בית ספר לבנות מכיתה ה' עד לכיתה ח' וכיתה נוספת ללימוד שפות אנגלית וצרפתית וכן שיעורים בעבודות מטבח: בישול, אפיה ועוד. בית ספר זה היה תחת ניהול משותף של הקהילה האורתודוקסית וקהילת הסטטוס-קוו. במתחם התגוררו 2 שוחטים ודיינים אשר קיימו מניינים רגילים של הסטטוס קוו באולם נפרד.

שרטוט ישן של חזית בית הכנסת סטטוס קוו גדול תמונת מחזור של גב' גיטה בארי, מחטיבת הביניים לבנות שבמתחם בית הכנסת, 1943

 

עבודות שיחזור כיפת בית הכנסת לאחר השריפה

 

תמונה היסטורית - מבט אל ביה"כ סטטוס קוו גדול  כיום אין זכר למבנה ביה"כ, הוקם מבנה מגורים במקומו

 

דף הבית > דברצן, הונגריה > מאמרים - דברצן > מתחם בית הכנסת הגדול של הסטטוס קוו/ ביה"כ הניאולוגי בדברצן

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©