דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
סיכום

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

בניסיון להרכיב תמונה כוללת של חיי הקהילה היהודים בדברצן עד לערב פרוץ מלחמת העולם השניה, פעלה הקבוצה שלנו במספר מישורים. התמקדנו במערכת היחסים של היהודים עם סביבתם, התערותם בחברה ההונגרית (ה'לא-יהודית'), מקומם בחיים העירוניים וכן באופיה של הקהילה היהודית בעיר ומבניה הציבוריים.

את החומר ניסינו לאסוף באופנים מגוונים ככל הניתן, החל במיפוי עירוני של חיי הקהילה, תיעוד פיזי של מבניה, איסוף חומר עיוני בארכיון העיר ובישראל על הקהילה, ראיונות עם ותיקי העיר, וכלה בנבירה בין אבק ארגזי הגניזה בספריהם של היהודים שחיו בה טרם פרוץ המלחמה.

במהלך תיעוד חיי הקהילה היהודית בדברצן, גילינו קהילה ייחודית, מחולקת לפלגים, נאמנה למדינתה וחזקה.

למדנו הרבה על אורח חיי היהודים בעיר דרך מבני הקהילה ומיקומם בעיר, דרך שרידי החפצים, ודרך האנשים המעניינם שהכרנו בדרך. עם הזמן הרגשנו כי המטלה לתעד את קהילה זו נהיית יותר ויותר קשה, ככל שגילינו עוד חומרים אותם היינו צריכים למיין.

האחריות שהרגשנו היתה גדולה- תיעוד אחרון של מתחם בית הכנסת האורתודוקסי שעוד כמה שנים ישנה ייעודו, ואירוע הברית הראשון מזה מספר שנים בעיר הם רק סימן לבאות לעתיד הקהילה היהודית בדברצן.

הקהילה היהודית בדברצן שנוסדה בשנת 1849 והפכה במרוצת הזמן למרכז דתי ורוחני ולפרובינציה שלמה, היא היום רק צל צלו של עברה המפואר.

הביקור איפשר לכל אחת ואחד מאיתנו לצאת אחר הבוער בתוכנו לחקור ולגלות פנים שונים בהיסטוריה, כל אחד מתחום עניינו, לבוא ולתרום את שביכולתנו למורשת, למען יידעו בעתיד את מה שכבר לא ברור אם ניתן יהיה לראות שוב.

"הביקור הזה הוא לי כאות משמיים; הזדמנות אחרונה להספיק עוד לראות את שהיה חרוט בזיכרוני, ולהיפרד מהמקום כפי שהכרתי אותו, ולהעביר לסטודנטים את הידע שנותר בזיכרוני ותוך כך לחלוק את החוויה עם דור ההמשך. הרגשות היו מעורבים, שמחה על ההזדמנות וכאב הפרידה."
אלימלך ברק (ורטהיימר), מתוך מאמר שכתב לביטאון "עמך" לאחר המפגש עימנו


Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©