דף הבית English צור קשר תרומות טופס הרשמה ידיעון צוות אודות הפרוייקט
דף הבית > מומביי, הודו > מאמרים - טהאנה > מבוא לתיעוד הקהילה היהודית בטהאנה
מבוא לתיעוד הקהילה היהודית בטהאנה

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן

התנסותנו בטהאנה, עיר פרוורית בצפון מומבאי, העניקה לנו מבט ראשוני על החיים היהודיים בעיר. לפני ביקורנו, שמענו שקהילת היהודים בטהאנה היא קהילה המקיימת את אורח החיים היהודיים באופן פעיל, והתעניינו מאוד באופן בו אורח החיים היהודי בא לידי ביטוי שם.

נפגשנו עם מנהיגים קהילתיים, עם משפחות יהודיות ועם בני נוער שגרים בטהאנה. למדנו רבות על ההיבטים החברתיים-תרבותיים הקשורים לקהילה היהודית בטהאנה: על תפקיד בית הכנסת בקהילה ועל חשיבותו, על מקומם של המנהגים היהודיים בחיי המשפחה ועל החינוך היהודי, על לימוד השפה העברית, על מידת ההתבוללות, על ההתייחסות לאנשים זקנים המתגוררים בבית האבות ועוד .

הקהילה
אף שהתרגשנו מאד לקראת הפגישה עם אנשי הקהילה, לא היה פשוט לפגוש אנשים שאינם פעילים בה. בטהאנה מתגוררות כ- 400 משפחות יהודיות (לפי מזכיר הקהילה ולפי רב בית הכנסת 'שער הרחמים'). לא עלה בידינו להשיג רשימה של שמות וכתובות 'מסיבות ביטחוניות', לכן רוב המרואיינים הם אנשים הפעילים בקהילה.

גם במהלך הראיונות בדרך כלל הועלו שמות אותם האנשים, מה שמעיד כי מעט משפחות פעילות בקהילה. נאמר לנו גם כי רוב המשפחות מפוזרות באזור ואינן גרות בקרבת בית הכנסת, עובדה שיכולה להסביר את מיעוט הפעילים בקהילה.

רוב היהודים בטהאנה הם מעדת 'בני ישראל', ושומרים את המסורת לפי מנהגי העדה.

המשפחה והבית היהודי
מצאנו שיש בקהילה מגוון גדול של דרכים לשמור על אורח החיים היהודי בבית. חשוב לציין כי לכל המשפחות יש רצון להנחיל לילדיהם את האמונה באל אחד (בניגוד להינדואים, שמאמינים בהרבה אלילים). רוב המשפחות איתן נפגשנו עורכות סעודה מיוחדת בערב שבת. בחלק מהמשפחות נהוג לקדש על היין, אף על פי שבני המשפחה לא תמיד מבינים את מילות הקידוש.

למבוגרים (ההורים) יש יותר ידע על היהדות, והם דואגים להנחיל את הזהות היהודית לילדיהם. חלק מההורים קוראים עברית וקראו מדי פעם בתהילים, אבל הבנות אותן ראיינו לא ידעו עברית. להורים יש זיכרונות וגם ידע על תפילות ועל המנהגים בבית הכנסת, אבל רוב בני הנוער מגיעים לתפילות רק ביום הכיפורים ובפורים. למרות המחסור ב'ידע כמותי' בנושא היהדות בקרב בני הנוער, יש להם זהות יהודית ברורה מאוד, והתייחסותם ליהדות חיובית.

מערכת החינוך התחרותית בהודו גורמת לכך שההורים בקהילה היהודית שולחים את בניהם ללמוד בבתי הספר הציבוריים, שנחשבים איכותיים יותר, ולא בבתי ספר יהודיים. הם שואפים לחינוך ברמת איכות גבוהה, ורואים את שוק התעסוקה באותו אור. יהודים רבים במומבאי, החותרים לקריירה מוצלחת ורוצים להתפרנס ממנה בכבוד, נאלצים לעבוד גם בשבתות. יהודים אלו עורכים בערב שבת סעודה חגיגית עם קידוש, אולם בשבת הם יוצאים לעבודתם ושולחים את ילדיהם לחוגים.

לא ברור אם העבודה בשבת נחשבת להתבוללות, משום שלמרות הפעילויות בשבת, כל אחד מהמרואיינים הדגיש את הקשר העמוק של אנשי הקהילה ליהדות. בנוסף, את האירועים המיוחדים במעגל החיים כמו חתונה, לידה, ברית מילה ולוויות מקפידים אנשי הקהילה לערוך לפי מנהגי 'בני ישראל'. מכך ניתן להסיק שהמסורת והמורשת היהודית מכובדת בקרב בני העדה, וניתן לראות באופן ברור את ההבדלים בין היהודים לבין שכניהם.

 

כתבו: שלומי הוניג, יהודית זינגר, יונתן מצרי, שירלי קויבסקי וטלי שכטר.
 

דף הבית > מומביי, הודו > מאמרים - טהאנה > מבוא לתיעוד הקהילה היהודית בטהאנה

Powered by PiXeliT   |   כל הזכויות שמורות למרכז זלמן שזר ©