מה זה SSD ואיך זה יכול לשפר את ביצועי המחשב שלך

SSD (או Solid State Drive), הוא סוג של אחסון מידע המבוסס על זיכרון flash במקום על דיסקים מכניים כמו בכונן קשיח מסוג HDD. השבבים של זיכרון ה-flash מאחסנים מידע בתאים אלקטרוניים במקום על דיסק מסתובב.

יתרונות של SSD

יש כמה יתרונות חשובים ל-SSD על פני כונן קשיח רגיל. בפסקאות הבאות נסקור כמה מהיתרונות הבולטים של אמצעי איחסון חדישים אלו:

מהירות

SSD הרבה יותר מהיר מכונן קשיח רגיל. מהירות הקריאה והכתיבה של נתונים מ-SSD יכולה להגיע עד 550 מגה-בייט לשנייה, בהשוואה ל-HDD ששיא מהירותו נע סביב ה-100 מגה-בייט לשנייה. ביצועים מהירים אלו מתורגמים ישירות לטעינה מהירה יותר של תוכנות, מעבר חלק יותר בין יישומים, ועוד.

אמינות

SSD יציב ואמין יותר מ-HDD ממספר סיבות:

  • ב-SSD אין חלקים מכניים מסתובבים, מה שהופך אותו לפחות פגיע לנזק מכני ותקלות (ב-HDD יש דיסקים מכניים שמעצם טבעם פגיעים הרבה יותר).
  • SSD עמיד יותר בפני זעזועים ונפילות כיוון שאין לו חלקים נעים או שבירים (HDD רגיש יותר לזעזועים שעלולים לפגוע בדיסקים המסתובבים).
  • SSD שקט לחלוטין כי אין בו חלקים מכניים הגורמים רעש (HDD יוצר רעש משמעותי בגלל מנגנון הסיבוב).
  • כונני SSD חדישים יכולים להחזיק אפילו מעל לעשור. מדובר באורך חיים גדול יותר משל כונני HDD אשר נוטים לפתח בלאי ותקלות עם הזמן.
  • SSD צורך פחות אנרגיה ולכן פולט פחות חום. זה תורם ליציבות ואמינות לאורך זמן.


לאור כל היתרונות של 
SSD מבחינת יציבות ואמינות, מדובר בבחירה עדיפה עבור מי שמעוניין באמינות ויציבות גבוהה יותר של אחסון הנתונים במחשב.

צריכת אנרגיה

צריכת האנרגיה הנמוכה של ה-SSD היא יתרון מאוד משמעותי על פני HDD.

כאמור, SSD פועל על בסיס שבבי זיכרון ולא כולל חלקים מכניים מסתובבים. עובדה זו הופכת אותו לחסכוני הרבה יותר באנרגיה בהשוואה ל-HDD שצורך אנרגיה רבה יותר הדרושה לסיבוב הדיסקים המגנטיים.

יתרון זה בולט במיוחד במחשבים ניידים הפועלים על סוללה. שימוש ב-SSD במקום HDD יכול להאריך באופן משמעותי את חיי הסוללה של המחשב הנייד. במקרים מסוימים, המעבר ל-SSD יכול להכפיל או אף לשלש את זמן השימוש בסוללה ללא צורך בטעינה.

לכן, אם אתם משתמשים בעיקר במחשב נייד, המעבר ל-SSD יאפשר לכם ליהנות מחיי סוללה ארוכים יותר בנוסף ליתרונות המהירות והאמינות שלו. צריכת האנרגיה הנמוכה היא סיבה חשובה נוספת לבחור ב-SSD עבור מחשב נייד.

איך SSD יכול לשפר את ביצועי המחשב?

התקנה של SSD יכולה להאיץ בצורה משמעותית את הביצועים של מחשב, במיוחד מחשבים ישנים יותר. כמה דרכים שבהן SSD יכול לשפר ביצועי מחשב:

 

זמני אתחול מהירים

האתחול של מערכת ההפעלה מ-SSD הוא הרבה יותר מהיר מאשר עם HDD. מערכות הפעלה כגון  Windowsאו macOS יכולות לעלות בתוך שניות במקום דקות.

 

תגובתיות מהירה

פתיחה וסגירה של יישומים ומסמכים תהיה מהירה יותר. לא תצטרכו לחכות שהדיסק הקשיח יסתובב ויאחזר את המידע.

 

עבודה עם קבצים גדולים

עריכת קבצי וידאו, תמונות או קבצים גדולים אחרים תהיה מהירה וחלקה יותר.

 

שיפור חיי סוללה

מחשב נייד עם SSD יכול להאריך משמעותית את זמן הסוללה בהשוואה ל-HDD.

 

סיכום

התקנת כונן SSD יכולה לשדרג בצורה משמעותית את הביצועים של מחשבים ותתן לך מהירות, תגובתיות ואמינות טובה יותר. אם בעבר כונני SSD נמכרו במחירים כפולים ומכופלים בהשוואה לכוננים מהדור הקודם, הרי שעם השנים מחירי ה SSD ירדו משמעותית מה שמאפשר לכל אחד להשיג כונן מתקדם ומהיר. אז אם אתם מרגישים שהמחשב שלכם איטי או מיושן, עברו ל-SSD כי מדובר כיום באחד השיפורים הכדאיים ביותר שאפשר לעשות.


למידע נוסף: שירותי 
תיקון מחשב ביקנעם

 

מה היה לנו עד עכשיו?