מתכוננים לשנת הלימודים: ספרי לימוד בולטים בחינוך הדתי

ההכנות לקראת שנת הלימודים החדשה שתבוא עלינו לטובה מתחילות לרוב כבר בשיאה של חופשת הקיץ במטרה לנסות ולהימנע מן הלחץ והצפיפות בחנויות, התורים התכופים והחוסרים המאפיינים לעתים קרובות את ימי סוף החופשה.

בחינוך הדתי, בנוסף לספרי מקצועות הלימוד השוטפים, ישנו דגש מרכזי כידוע גם על לימודי קודש ותפילה המצריכים היערכות ורכישה של ספרים ייחודיים. על מנת לעשות מעט סדר בנושא, ריכזנו עבורכם כאן מידע חשוב אודות הספרים הבולטים הנדרשים במסגרות החינוך הדתי:

ראשית כל, כמובן תנ"ך – ספר תנך הינו ספר חובה גם בחינוך החילוני וגם כמובן הדתי. ניתן כיום למצוא מספר דגמים בולטים של ספרי תנ"ך ללמידה וכדאי להתעדכן מבעוד מועד ברשימת הציוד והספרים העדכנית שהונפקה על ידי מוסד החינוך, מהו ספר התנ"ך הנדרש כאשר לרוב מדובר בספר תנ"ך מלא הכולל את כל ספרי תורה-נביאים-כתובים בחלוקה מסודרת לשלושה חלקים ל-24 ספרים ולפרקים. הדגם הבולט הוא לרוב תנ"ך קורן וניתן למצוא ספרי תנ"ך קורן קטנים או גדולים יותר, עם וללא פירושים, ודגם אשר כולל לשוניות המקלות על ההתמצאות בין הספרים השונים.  

התנ"ך הקטן הוא למעשה ספר תנ"ך עבה יותר בגודל ממוצע של A5 ומתאפיין בכתב קטן במיוחד. תנ"ך זה אינו מתאים לקריאה ממושכת ודורש מן הקורא בו מאמץ וקריאה מקרוב, אולם נוח למדי לנשיאה ומתאים לשיעורים בהם עיקר הלמידה נעשה בשיח בכיתה ופחות דורש קריאה עצמאית. הדגם שנחשב לנוח יותר לקריאה הוא תנ"ך מלא קורן במהדורת מעלות שגודלו 19/13 ס"מ, הוא ארוז בכריכה תכולה ומהודרת שמגנה על הדפים העדינים, מתאים לנשיאה בתיק בית ספר, מחולק לפרקים סדורים, בכתב בגודל סביר וניתן לעיון ללא קושי. דגם זה נחשב לנפוץ במיוחד הן בחינוך הממלכתי דתי והן בחינוך החילוני.

בגילאים הנמוכים יותר, מערכות החינוך ממליצות ואף דורשות שימוש בספר תנ"ך עם פירושים. מדובר בספר בו בנוסף לכתובים, מופיע בתחתית כל עמוד פרשנות וביאורים למונחים השונים ולאירועים, המסייעים בתהליך הלמידה. בשכבות הגיל הגבוהות יותר נדרשים התלמידים להיכרות עם המונחים והפירושים ונאסר עליהם לרוב השימוש בתנ"ך עם פירושים. חשוב להתעדכן בהנחיות הנוגעות לכל תלמיד על פי שכבת הגיל ודרישות המוסד החינוכי.

חומש בראשית – חומש בראשית הוא למעשה החלק הראשון מבין חמישה חומשי תורה: ספר בראשית. מוסדות הלימוד במגזר הדתי מעניקות חשיבות לכל אחד מחמשת החומשים ובראשם לספר בראשית המתאר את בריאת העולם ויסודות עולם התורה כולה. חומש בראשית מודפס על ידי מספר יצרנים, כולל בכיתוב גדול ונוח לקריאה, ניקוד וציורים, ובחלק מסדרות הלימוד מצורף גם פירוש רש"י. ניתן למצוא מספר סוגי ספרים של חומש בראשית בגדלים שונים, מהודרים יותר או פחות, עם או ללא ניקוד ופירוש, בהתאמה לגיל התלמיד ולדרישות המוסד.

סידור רינת ישראל – סידור הכולל ריכוז של תפילות שנולד בשיתוף בין משרד החינוך לגורמים מובילים בחינוך הדתי הלאומי. סידור רינת ישראל מגיע במספר גדלים בהתאמה לגיל וליכולת הקריאה של הילדים וקיים בגרסת התפילה האשכנזית ובגרסת התפילה הספרדית.

טיפ להורים העסוקים שבינינו: אם אתם מעדיפים לוותר על חווית הבילוי והרכישה הפיזית של ספי הלימוד עם הילדים בחנויות, בין התורים, החום של אוגוסט והחיפוש אחר חנייה קרובה, תוכלו לרכוש את כל הספרים הנ"ל ועוד רבים אחרים בצורה מקוונת ונוחה ברשת באתר "גולדבוקס" חנות ספרי לימוד אונליין – לחצו כאן >>

מה היה לנו עד עכשיו?